Березань: козаки, металісти й розриті могили

Ви може цього і не знаєте, але береза – символ рай-дерева. Символ багатства. Правда, не лише березу, а й дуб, вербу, сосну наші неперебірливі предки згідні були вважати символами початку нового життя, достатку і прихистку.

Чимало на нашій мапі Липівок, Дубровиць чи Вербівців. З березою ж пов’язана майже сотня українських річок і селищ. Від Березни й Березівки до Березняків з Березовичами. Київська Березань теж коренями з раю.

Березань

Судячи з Вікі, найголовніше, що можна розказувати про Березань – це про невірне трактування походження назви містечка. Замість цілком очевидного пояснення, невідомий автор довго пише про турецькі слова “Бюро-Юзен-Ада”, що означає Вовчої Ріки Острів. А потім додає, що з цим по-перше, не згідні фахівці, а, по-друге, мова взагалі не про місто Березань, а про острів.

Березань

Місто, як справедливо зауважують його випадкові гості, туристичною Меккою не є і навряд чи буде. Імідж в Березані не той.

Березань

Та й пам’яток історичних катма. Хіба що промислова споруда, яку тут звуть “завод Канського”.

Березань, броварня Канського

Насправді це не завод, в броварня, побудована в 1879-му році Іларіоном Бутовичем. Вже після його смерті, в 1886-му пивоварню продають чеському підприємцю Йосипу Канському. Броварня, яку обслуговувало всього шість робітників, варила сто двадцять тисяч відер пива та квасу на рік. її Продукцію відправляли діжками до Яготина, Чернігова, а куди далі – у фірмовій скляній тарі.

Березань, броварня Канського

Березань, броварня Канського

Після революції виробництво припинилось. Один час у будівлі розміщувався шпиталь, а пізніше – був склад. Збереглося чимало допоміжних приміщень, а також унікальна піч (вона на фото що вище).

Цікаво, що покинута споруда має свій сайт (два верхні фото саме звідти, там же – трішки більше історії пивоварні). Щоправда сторінка виконує прагматичну функцію – оголошення про продаж цього унікального об’єкту. Ціна (станом на 1 січня кризового поточного року) – лише 1 100 000 у.о. Підозрюю, що наразі пропозиція ще в силі.

Березань, броварня Канського

Як би не було, для Мекки однієї броварні, навіть такої екзотичної – замало.

Березань

В центрі увагу привертає виконана в стилі чорнобильського саркофага споруда будинку культури.

Березань, будинок культури

Меморіальна дошка відповідного змісту – поруч.

Березань

Першу згадку про Березань датують 1616-м роком. На той час ці березові землі належали могутнім Острозьким.

Березань

За реєстром 1638-го Березань згадується вже як сотенне місто Переяславського полку. На той час у місті козаки складали більшість населення. Березаньська сотня залишалась у складі полку аж до його розформування в 1782-му. В принципі, на цьому оповіді про історію Березані й закінчуються.

Березань

Зацікавив мене опис культурного життя сучасного міста. Масштабно проводять Івана Купала, 9-те травня, випускні. Проводиться щорічний фестиваль важкої музики “Metal Time festіval”.

Березань

Схоже, що натиску металюг не витримують деякі цілком цивільні установи.

Березань

Від гріха подалі вуличні таксофони ліквідовані навіть біля пошти.

Березань

На традиційному танку мене дещо збентежив напис: “Загиблим синам і дочкам від вдячної матері-вітчизни”. (Вам не видно, але так і написано, чесне слово). Сорі за дещо неоднозначні жарти, але припускаю, що танк у якості подяки від батьківщини учасники “Metal Time festіval” зацінили б.

Березань

berezan_city_coaЦікавий герб міста.

Срібний, начорно дамаскований (декорований) щит нагадує стовбури берез, від яких походить назва міста Березань. Центральна вертикальна смуга геральдично називається “стовпом”. В ній вмішено зображення з давньої печатки міста, що підкреслює його історичну значимість. Підкова символізує побажання щастя. Хрест підкреслює давні християнські традиції, золоте серце є символом любові й мужності.

Таке ж розташування підкови на щастя ми бачимо на символіці “Нашої України”. Символ любові – серце – на символіці БЮТ. Про синьо-білі тони щита взагалі мовчу. Прямо ідилія…

Та не на всіх Березань справляла таке ідилічне враження. Скажімо, Тарас Шевченко саме тут написав у 1843-му свій геть неполіткоректний вірш “Розрита могила”.

Сини мої на чужині,
На чужій роботі.
Дніпро, брат мій, висихає,
Мене покидає,
І могили мої милі
Москаль розриває…
Нехай риє, розкопує,
Не своє шукає,
А тим часом перевертні
Нехай підростають
Та поможуть москалеві
Господарювати,
Та з матері полатану
Сорочку знімати.
Помагайте, недолюдки,
Матір катувати.

Березань

Сайт міста переконує, що окрім Кобзаря, в Березані перебували такі визначні діячі культури України як Платон і Георгій Майборода, Андрій Головко, Андрій Сова, Остап Вишня, Олександр Білаш, Степан Олійник, Терень Масенко, Ніна Матвієнко, Назарій Яремчук, Феодосій Гуменюк, Михайло Сагайдак, Петро Гончар, Михайло Селівачов, директор Інституту Українознавства Гарвардського університету Джорж Грабович та багато багато інших.

Після такого Шевченкового вірша я вже боюся уявити, як ті візити позначилися на творчості згаданих достойників.

Березань

Вікі ще повідомляє, що в Березані кінорежисером Арнольдом Курдюмом було знято один з перших повнометражних українських фільмів “Джальма”. Знайшов я сюжет тої картини: як і очікувалось – нічого доброго.

Громадянська війна на Кавказі. Поранено українця Миколу Барабаша. Його врятувала, вилікувала і покохала чеченка Джальма. Після війни Микола з Джальмою повернувся в рідне село. Частина селян, підкуркульників, вороже зустріла юну мусульманку, “нехристиянську душу”…

Березань

Березань

Та годі про сумне. Сучасна Березань загалом мила. За конкурс на кращу будівлю в центрі змагається оце шале…

Березань

…і центр зайнятості, збудований на чесно зекономлені на безробітних кошти. Будинок культури, звісно, поза конкурсом.

Березань

Наскрізний рух центральними магістралями завбачливо перекритий. Аби транзитний транспорт не вбивав нещасні провінційні дороги.

Березань

Будинкові аншлаги намальовані прямо на стіні. Теж економія!

Березань

А може економія тут і ні до чого. Та й який з мене в цій справі експерт?

Березань

Березань на МЕТА-картах. Проїзд залізницею до ст. Березань. Проїзд на автомобілі від Києва – 67 км (біля години дороги). Неподалік варто подивитись на парк з скульптурами в Яготині.


Переглянути більшу мапу

Поділитись:
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • del.icio.us
 • email
 • PDF
 • Print

Читайте також:

2 коментарі

 1. Я прожила в цьому “пеклі” 23 роки і навіть не уявляла, що моє рідне містечко таке нецікаве й огидне(((
  Якось дуже саркастично вийшло, хотілося щоб автор був об”єктивнішим.

  Пост скриптум: Велл кам ту зе хел!!!

 2. У автора мабуть в житті щось не склалось,якщо він в місті Березань ну взагалі нічого хорошого не побачив:((( Співчуваю таким людям:(

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.