Мамаєва слобода

Етнографічні музеї під відкритим небом – явище доволі поширене. Причому якщо раніше для замордованого цивілізацією міського жителя було достатньо просто погуляти між автентичними сільськими будиночками, то тепер цього мало.

Організатори намагаються відтворити не просто картинки з побуту, а сам побут. Ковалі махають молотками, пасічники збирають мед з вулика, гончарі місять і крутять глину. Більшості Киян це все знайоме з Музею народної архітектури і побуту України знаному як “Пирогово”.

Мамаєва слобода

Днями ж всього в семи кілометрах від Хрещатика, майже в центрі Києва відкрився інший етнічний острівець – Мамаєва слобода.

Мамаєва слобода

Мамаєва слобода

Детально про музей розповідати не буду. На сайті в деталях показана територія і всі 98 (правда я не перераховував) об’єктів.

Мамаєва слобода

Мамаєва слобода

Цікаво, що земельну ділянку під створення центру виділили ще в 1993-му році! На рішення Київради було видано перший з часів незалежності Державний акт про право постійного користування землею центром народознавства “Козак Мамай”. На реалізацію задуму пішло мало не два десятиліття.

Мамаєва слобода

Мамаєва слобода

В ті ж роки там з’явилась спершу каплиця, а згодом – козацька церква Покрова Пресвятої Богородиці. Збудована, як і належить, без цвяхів. Зараз тут проводяться служби. Церква (це питання в останні дні стало актуальним) київського патріархату.

Мамаєва слобода, церква Покрова Пресвятої Богородиці

Мамаєва слобода, церква Покрова Пресвятої Богородиці

Українськості організатори надають неабиякого значення. Починаючи з дрес-коду – вдягненим у вишиванки знижка за вхід 50%, а на відкриття було й взагалі задурно. На роботу запрошують, але крім професіоналізму, людина повинна знати, любити і шанувати українську мову. Тобто, знання української є обов’язковою передумовою.

Мамаєва слобода

Мамаєва слобода

А щодо конкуренції з Пирогово у власників думка така: “Музей народної архітектури і побуту під відкритим небом Пирогово нам не конкурент. Там зібрані давні рушники, кераміка, гутне скло й навіть самі хати, звезені до нього з різних регіонів України. В нашому комплексі абсолютно все реконструкція. Тобто роботи сучасних майстрів, за якими ми можемо оцінити сьогоднішній стан народних ремесел. Й в нашому селищі вируватиме життя: якщо заходиш в стайню там будуть стояти коні. В церкві йтиме служба”.

Мамаєва слобода

Мамаєва слобода

Біля ставочка, де від карасів хлюпає вода, у великих казанах обіцяють варити фірмову юшку з горілкою (15 грн.). Є, само собою, ще й кілька шинків.

Мамаєва слобода

Мамаєва слобода

В кузні вистукує коваль. А от коней чи худоби в стайні не бачив.

Мамаєва слобода

Багато ще недоробок (починаючи з сайту). Видно, що не вистачає чи то коштів, чи то часу.

Мамаєва слобода

Тим не менше, відчуття штучності чи новодільності, як це є, скажімо, в Батурині – немає. По-перше, на цій території був сад Радміну. По-друге, роботи тривали не один рік.

Мамаєва слобода

Мамаєва слобода

Розчищена ділянка річечки – це витоки Либіді, яка далі за течією має зовсім не такий романтичний вигляд.

Мамаєва слобода

Мамаєва слобода

Вхід до скансену коштує 20 гривень (хоч спершу називались цифри в 3-5 грн.). Організатори обіцяють невтомно розважати гостей, нагадуючи про давні українські звичаї.

Мамаєва слобода

Мамаєва слобода

Є вже навіть ексклюзивні пропозиції на кшталт проведення весілля. Мало того, молодята можуть залишитися у нас на ночівлю.  Ми натопимо піч, постелимо м’якеньку постіль на духмяному сіні – в такій атмосфері ви перенесетеся в минуле і відчуєте себе істинними праукраїнцями. Перша шлюбна ніч стане справді незвичайною і незабутньою!

Мамаєва слобода

Мамаєва слобода

Власне Скансен (так називається шведський музей під відкритим небом) заснував Артур Халеліус в 1891-му році. Він придбав королівський маєток у центрі Стокгольма і облаштував там етнографічний і фольклорний заповідник. Тепер такий куточок національної історії є і в Києві.

Мамаєва слобода


Переглянути більшу мапу

Бонус. Знову бонус!

Скансен в Переяслав-Хмельницькому (Київська область).

Переяслав-Хмельницький, будиночок відьми

Скансен в Рокинях (Волинська область).

Рокині, скансен

Скансен в Пекіні.

Пекін, скансен

Взагалі не скансен, а просто хата в президентському селі Хоружівка.

Хоружівка

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.