Збараж

До XV століття про Збараж мало що відомо. Відомо, що поселення, яке тут було спалили татаро-монголи в 1241 року, є згадка про Збараж у літописі 1211 року. Проте в істориків є всі підстави вважати, що давньоруські укріплення були тут віддавна. І навіть пейзажі місцями якісь новгородські.

Кажуть, що десь тут збирались руські дружини коли тому була потреба. Того й назвали це місце Збиражем або Збаражем. Дружинники були настільки віддані рідному місту, що в 1474 році воліли навіть згоріти від татарського сірника, але не здалися.

Наприкінці XIV століття волинським князем Корибутом (до цього роду належав і Дмитро Вишневецький, про якого я ще згадаю), на так званій  Старозбаразькій горі споруджується фортеця.

За кількадесят років тутешня земля переходить у власність князів Несвіцьких, древній рід яких ніби як походить аж від Рюріка. Федько Несвіцький і його нащадки стали називати себе князями Збаразькими, а сам рід був у числі найбільших волинських землевласників.

Завдяки багатіям – Збаразьким місто швидко зростає і на 1570-й рік налічує вже 250 будинків, 50 майстерень і 8 кабаків. (Здається, що десь такою ж кількістю перелічених об’єктів Збараж може похвалитись і зараз).

Наприкінці XVI століття, не спокусившись кабаками, стратегічні татарські партнери знову знищують Збараж.

Господарі міста вирішують забити на відбудову Старого Збаража і починають будувати Новий. Тут слід згадати, що нащадки Федька – князі Збаразькі Христофор і Юрій були дуже високоосвіченими людьми. Вони ніби навчались в Італії, причому в Галілея, тож про те, як виглядає Земля знали краще за інших. На сусідній горі брати за проектом італійського архітектора споруджують замок.

Звичайно, ви знаєте, де прочитати про замок, та й про Збараж загалом, більше і краще. Між іншим, спорудженню передував тендер!

Фортеця квадратна, шириною в 88 метрів. Зовнішні бастіони висотою до 12 метрів. Навколишній рів був шириною аж до 40 метрів.

Значні події відбувались під стінами фортеці під час визвольної війни Богдана Хмельницького. Тоді фортецю боронили польські війська. Українці зі своїми татарськими партнерами обложили фортецю на сім тижнів. Та завдяки переважно дипломатичним зусиллям посполитського військового командувача Яреми Вишневецького облогу зняли. Цього вимагала політична ситуація – кримський хан Іслам Гирей вирішив змінити союзників.

Тоді під стінами фортеці загинув Станіслав Морозенко, полковник, за яким, як співають у відомій пісні, вся Вкраїна плаче. Нинішня поштова адреса замку – вул. Морозенка, 28.

Після облоги замок перебудовують. Потім знову спалюють. Ну а потім новий власник – вже Дмитро Вишневецький, той самий що збудував першу справжню фортецю на Хортиці - споруджує тут палац.

Тут у 1707-му році бухали бували вірні друзі Петро Перший та Іван Мазепа, що прямували до Рави Руської. У 2006 році тут же побував Віктор Ющенко. Замок нині входить до національного заповідника “Замки Тернопілля” і на відміну від інших його об’єктів перебуває у чудовому стані. Віктор Андрійович тоді закликав до ревізії обсягу першочергових робіт у цій сфері та консолідації зусиль органів центральної і місцевої влади, бізнесу та громадськості. Судячи зі стану замку у, наприклад, Золотому Потоці, ревізію і консолідацію президент спрямував в інше русло.

Експозиція музею надзвичайно багата. На відміну від, скажімо, величної але геть пустої фортеці в Дубно.


Після Вишневецьких замок на кілька століть переходить до Потоцьких. В середині XIX століття твердині настає певний гаплик – її поступово розбирають, на території фортеці будують цукровий завод. Згодом тут відкривають ресторан (він тут є і зараз – на вигляд цілком автентичний). Під час першої світової гаплик стає ще конкретнішим. Останні років з десять тут тривають відновлювальні роботи. І як я вже сказав – результати наочні.

Можу впевнено казати, що це найкращий замок України з огляду на стан і вміст. Експозиції включають і сучасне мистецтво, і етнографічні стенди і ще багато чого.

Із Замкової гори відкривається перфектний пейзаж Збаража. Над містом височіє костел Бернардинського монастиря.

Перший монастир бернардинці збудували в Збаражі ще в 1637-му році. Після кількох нищень, за сприяння Потоцьких будується костел святого Антонія.

Святого  Антонія з Падуї шанують як чудотворця і заступника, добродія убогих, покровителя наречених і подружніх пар. Але найкраще до нього звертатись за заступництвом у випадку крадіжки чи судової справи. (Адреса костелу м. Збараж, вул. Незалежності, 10).

У середині триває реконструкція. Нині костел належить римо-католицькій громаді, яка гарно стирила текст про себе з сайту Блеки.

Поруч з костелом розташовані дзвіниця…

…і власне монастир. За радянських часів тут були склади і майстерні.

Як і належить порядному галицькому містечку тут є ще кільках храмів. Наприклад, Успенську церкву 1755 року.

У першій половині XX століття Збараж стрімко полонізується. В гімназіях українська мова стає необов’язковим предметом і учні її можуть не вивчати. Історію і географію України виключено із списків шкільних предметів, учителів українців або переводять на корінні землі Польщі, або зовсім звільняють з роботи.

Само собою, що такі дії уряду сприяли в першу чергу опору, в другу – масовій еміграції.

17 вересня 1939 року в Збараж входить Червона Армія. В місті відкрито першу державну українську бібліотеку з дитячим відділом при ній, почав працювати районний будинок культури, а також кіноустановка. Під кіно почались репресії, колективізація і т.п.

Ну а далі була війна.

За радянських часів місто не особливо розвивалось. Влада більше переймалась депортаціями і культурним розвитком. Аби ви знали, депутатом від Збаража був Павло Тичина. В 1960-му році будується перша п’ятиповерхівка.

В 1974 – мерзенний на вигляд райком. Хмельницький від скульптора Якова Чайки тут стоїть ще з 50-х років.

Неподалік – пам’ятний знак жертвам Чорнобиля. Це теж сторінка історії Збаража.

Річка Гнізна, що проточила Медобори, бачила і князів, і царів, і гетьманів, і президентів.

Довідка

Розташування районний центр Тернопільської області
Координати 49°40′ пн. ш., 25°46′ сх. д.
На Яндекс.Картах
Проїзд авто: правий поворот на 20-му км траси Тернопіль-Дубно
залізниця: станція Збараж
Сайти по темі Збараж на Вікі
Замки і храми України. Збараж
Прогулки Збаражем
Збараж Portal
Неофіційний сайт міста Збараж
Музеї Національний заповідник “Замки Тернопілля”, вул. Б.Хмельницького, 18. Тел.:8 (03550) 2-34-49, 2-31-15.
Готелі -
Ресторани Зимовий сад, м-н Кармелюка, 1, тел.: +38 (067) 350-55-42, 8 (067) 687-88-86
Легенда, вул. Б. Хмельницького, 22, тел. (250) 2-31-15, 2-17-52
Витребеньки, кафе-бар, майдан І. Франка, 38а, тел. (03550) 2-42-65
Медобори, майдан І. Франка, 20, тел. (03550) 2-13-64
Різне -
Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.