Новий Світ і його шампанське

Маленьке селище, що сховалося між скелями в околицях Судака, має головним чином винну історію. Навіть своїм заснуванням наприкінці XIX століття Новий Світ завдячує благородному напою. Знаменитий винороб Лев Голіцин після вивчення виробничих нюансів у Франції в 1878-му купує маєток в Криму та закладає тут завод шампанського.

Новий Світ

Голіцин створює виноградний розплідник, що налічує до 600 сортів лози. Після тривалих експериментів князь усвідомлює, що «виноград і вино — продукт місцевості». Новосвітський виноград йому не подобається — засолодкий. Тож для шампанського він використовував виноград зі своїх Севастопольських плантацій.

В Новому Світі ж будується система тунелів для витримки вина — понад три кілометри. Деякі з них нижчі за рівень моря. Стала температура підвалів у 8-12 градусів виявляється ідеальною для «достигання» шампанського.

Новий Світ

Новий Світ

Починаючи з 1890-го року вино розливається в промислових обсягах. Шампанське поставляється до найвельможніших осель, зокрема — російському імператорському дому. На кількох виставках кінця XIX — початку XX століття вино отримує високі нагороди.

Новий Світ

Новий Світ

Туристам демонструють робочий кабінет князя, розташований глибоко в печерах. Стіл, підвал, стелажі з вином — умови для роботи дещо дивні. Кажуть, що під перший пюпітр для ремюажа Голіцин розпиляв власний стіл.

(Більше про технологію виготовлення шампанського краще глянути в розповідь про Артемівський завод).

Новий Світ

Новий Світ

Новий Світ

Витримується вино в стелажах, які періодично перекладають від стінки до стінки, щоб осад не злипався. Місця тут, не надто багато — ще б пак, печери довбали у моноліті скелі Коба-Кая.

Державні турботи, економічна криза, постійні дегустації підірвали здоров’я князя. Аби зберегти господарство, в 1912-му році частину Новосвітського маєтку в понад сотню гектарів, унікальну колекцію вин та власне завод Голіцин дарує імператору Миколі II.

Новий Світ

Новий Світ

Після перевороту 1917-го маєток та завод багато разів грабують та нищать. Відродження починається аж в 1930-х, хоч офіційно нову радянську виноробню заснували в 1920-му. Частково врятовану голіцинську колекцію вин вивозять до Масандри.

Фахівці комуністичного періоду зосередились не стільки на конкуренції з французькими винами, скільки на виготовленні «Советского шампанского», хоч і за класичною технологією. В останні роки, після відмови від спільного бренду, завод випускає продукцією під власними товарними марками.

Новий Світ

Новий Світ

Новий Світ

Загальний обсяг продукції не надто великий — 2,5 млн. пляшок на рік. Не слід забувати, що новосвітське підприємство — одне з двох українських серійних класичних виробництв.

Про інші принади Нового Світу можливо розкажу іншим разом. Селище має всі плюси і мінуси типового кримського курорту. З позитивів можна відзначити дуже чисте море. Негативи ви знаєте і без мене.

Новий Світ

Новий Світ

В Новий Світ веде вузька і норовиста дорога з Судака їздити якою можна тільки тверезим, що значно ускладнює дегустацію. Траса йде повз гору Сокіл.

Не можу не згадати цікаву історію, свідком якої я був років десять тому. Сокіл ідеально пасує для тренувань альпіністів. А дорогою щодня сувають тонни туристів. Милуючись краєвидами і облизуючись перед дегустацією туристи задирали голови і на альпіністів. Раптом один зривається і з криком летить вниз, в придоржні кущі. Натовп німіє від жаху, а потім зривається до місця падіння.

З кущів встає хлопчина, обтрушується, дивиться з присвистом догори і прямує собі до колег. Знову німа сцена. Як ви розумієте, з гори кидали манекена, а хлопець сидів у кущах. Така розвага повторювалась щодня упродовж тижня чи двох.

Новий Світ

Новий Світ на Google-картах. Селище Судацької міськради, Крим. Проїзд на автомобілі від Києва — 888 км (біля 11 годин дороги), від Ялти — 124 км.


Переглянути більшу мапу

p.s. За легендою маєток Парадізіо отримав назву Новий Світ, теж завдячуючи вину. Цар Микола II, після дегустації настільки прозрів, що побачив навколишні гори у «новому світлі».

Новий Світ

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Один коментар

  1. Оригинальный робот :)

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.