Полонне

Полонне

Літописному Полонному далеко за тисячу років. А може й ще більше, бо люди селилися в цих краях із сивої давнини. На річці з не менш давньоруським найменуванням – Хоморі – городище збудували ще древляне. Як пишуть нині історики в лузі Хоморському.

Полонне

А за першою згадкою заснування міста датують 996-м роком. Взагалі-то ця і так доволі умовна дата є навіть ще умовнішою. В 996-му році в Києві закінчується будівництво церкви, якій Володимир Великий презентує десяту частину своїх маєтностей. І ніби саме про Полонне літописець згадує, як про град Богородиці Десятинної. А може він це написав про якесь інше місто.

Полонне

Поселення називали Полони, Полоний, Полний, Польний, Полонноє, Полонная. Може тут когось взяли в полон, а може назва походить від слова полонь, тобто сіножать, луг, по-карпатському – полонина.

Полонне

В дотатарські часи Полонне, яке мало певні надії на самостійність, кілька разів переходило з рук в руки. Волинські та київські князі зі змінним успіхом приєднували край до своїх уділів. Цьому змаганню поклав край хан Батий, чиї полчища сунули на захід у тому числі й цими місцями. Татари кілька років поспіль плюндруватимуть Полонщину. Цим скористався Данило Галицький, чиє військо в 1254-55 роках остаточно долучило понівечене Полонне і навколишні землі до Галицько-Волинського князівства.

Полонне

На відміну від багатьох руських міст Полонне і в потатарський період залишилося важливим торговельним і релігійним центром Русі. За такий ласий шматок знову починається колотнеча, цього разу – між нащадками короля Данила. За мирним договором 1366-го року Полонне переходить під владу Великого князівства Литовського й відповідно князя Любарта.

Полонне

Навколишні землі роздають литовським феодалам. Полонне дістається у 1494-му Михайлові й Костянтину Острозьким. Кілька разів власники будуть змінюватись, але згодом місто знову відійде до Острозьких.

Дали есмо Полоный князю Михайлу а князю Костантину Ивановичом Острозьким; а увязати их в Полоный послали есмо дворянина нашего Сороку; и вы бы их во всем были послушны,писалося в княжій дарчій.

Полонне

В цей час, пише сайт Полонного, наше місто було значним торгово-ремісничим центром Південно-Східної Волині. Археологічні дослідження стверджують, що в 14-15ст. на території Полонного продовжувалось інтенсивне міське життя. Його центр знаходився на місці двох давньоруських городищ, де зафіксований потужний культурний шар цього періоду.

Серед тогочасних промислів найбільш поширеними були млиновий, винокурний (виробництво горілки, пива, медоваріння) і корчемний. Головними заняттями переважної більшості жителів Полонщини залишались рільництво, тваринництво, бортництво і рибальство.

Полонне

Полонне

Острозькі домагаються для Полонного маґдебургії в 1570-му році, будуть нову фортецю. Власне укріплення тут були ще від княжих часів. Спалені татарами дерев’яні фортифікації відбудували, укріпили, а згодом – перебудували на на п’ятикутні бастіонні укріплення за голландською системою.

Земляні вали Полонного становили 22 м. ширини при висоті 6 м. над рівнем поверхні міста, а зовні над сухим ровом 12 м. Ці вали, зміцнені кам’яними стінами, трьома баштами, розвідними мостами, складною системою підземель могли витримати трирічну облогу.

Полонне, центр і залишки замку

Відбудову провели за нових власників – Любомирських. Після смерті бездітного Януша Острозького в 1620-му Полонне відійшло до його племінниці Софії, в заміжжі Любомирської, дружини коронного підчашого Станіслава Любомирського. В ті часи місто нараховувало два костели, п’ять церков та синагогу, пише Блека.

Полонне, костел св. Анни

Полонне, костел св. Анни

Костел святої Анни заклав у Полонному новонавернений католик Іван-Януш Острозький. Будівництво костелу, під керівництвом італійських архітекторів, розпочалося у 1583 році. Спочатку привозили на підводах кіньми землю, щоб зробити вищим цей пагорб. Пізніше привозили камінь з близьких каменоломень. Мурувалося на розчині з вапна, для виготовлення якого збирали велику кількість курячих яєць з навколишніх поселень, білок відокремлювався від жовтків і робили такий розчин. Стіни костелу мурували товщиною до двох метрів. Внутрішні розписи на склепінні і стінах виконувались олійними фарбами. Прикрасами будівлі костелу були також карнизи і вітражі. Будівництво було завершене у 1607 році, – розказує нам сайт місцевої католицької парафії.

Полонне, костел св. Анни

Полонне, костел св. Анни

При костелі діяла єзуїтська школа. Навчалися там переважно маленькі поляки, яких тут після Люблінської унії стає все більше.

Полонне, костел св. Анни

Як я вже згадував, Любомирські капітально перебудовують укріплення в Полонному. З трьох сторін у фортецю вели ворота, над якими височіли муро­вані міські башти з бійницями. Перед ними були споруджені звідні мос­ти на залізних ланцюгах, які з настанням ночі, після гарматного пострілу, піднімались. Північна башта відома під назвою “Крива брама”.

Під Західною баштою протягнулося довге підземелля, відоме під назвою “Індія”. Між Північною і Західною баштою височіла Середня башта, яка знаходилась біля Троїцької церкви. Зверху на вежах стояли гармати. Вважається, що автором перебудови замку був італієць Мацей Трапола, придворний архітектор Любомирських.

Полонне, костел св. Анни

Що там трирічної облоги. Твердиня не витримує і кількох днів! Під час Хмельниччини військо Максима Кривоноса знаходить прихильників серед оборонців Полонного й входить в фортецю через відкриті ворота. Козаки палять місто й винищують 90% його мешканців. В різних джерелах цифра знищених городян коливається від кількох до десяти тисяч. Найбільше дістається полякам і євреям.

В летописных страницах изображено подробно, как бежали польские гарнизоны из освобождаемых городов; как были перевешаны бессовестные арендаторы-жиды; как слаб был коронный гетьман Николай Потоцкий с многочисленною своею армиею против этой непреодолимой силы; как, разбитый, преследуемый, перетопил он в небольшой речке лучшую часть своего войска; как облегли его в небольшом местечке Полонном грозные козацкие полки и как, приведенный в крайность, польский гетьман клятвенно обещал полное удовлетворение во всем со стороны короля и государственных чинов и возвращение всех прежних прав и преимуществ. (Микола Гоголь. “Тарас Бульба”.)

З тих часів Полонне, велике місто, незрівнянно краще укріплене, ніж Львів, своєї колишньої слави більше не поверне.

Полонне, парк

В наступні буремні для України роки XVII-XVIII маленьке Полонне відвідують Іван Мазепа і Петро I. Бував тут і Богдан Хмельницький.

Полонне

Вцілілі від погромів євреї будують кілька синагог. Полонне взагалі стає одним з хасидських центрів. На диво збереглися могили кількох місцевих цадиків (духовних праведників) – їх поховання нині вважаються святими.

Будується також кілька церков, найстарша з яких – Святої Покрови (1720 р.).

Полонне, церква Святої Покрови

В останні роки польського панування Любомирські знову укріплюють Полонне, переважно задля захисту від місцевого населення. Польське військо у тому числі під проводом Мартина Любомирського жорстоко придавлювало гайдамацький рух. Багато з повстанців було страчено в підземеллях замку. Від тієї грізної колись споруди з замком до наших днів дожили лише окремі земляні укріплення й одинока вежа, перебудована на водонапірну.

Полонне

Вже наприкінці польського панування, в останні роки XVIII століття Полонне переходить у власність магнатів Понінських. (Понінський, до речі, закладає тут паперову мануфактуру, що стане згодом Понінківським картонно-паперовим комбінатом. Зошити його виробництва були в портфелі кожного радянського школяра).

Полонне

Тоді ж на околиці закладається мальовничий парк, розпланований згодом ландшафтним архітектором Діонісієм МакКлером, ірландцем(!), автором майже півсотні українських парків, який тривалий час мешкав на Волині.

Полонне, парк

Полонне, парк

Парк будується навколо трьох мальовничих галявин. У північній частині – каскад невеличких ставків. У парку росте біля півсотні видів дерев.

Полонне, парк

На місці колишнього поміщицького будинку в наші дні стоїть помпезна споруда аграрного ліцею.

Полонне, парк

Полонне, парк

У XIX столітті Полонне якийсь час зберігає військове значення: тут дислокують російське військо. Не оминає містечко й парове дихання капіталізму. Місцеві поміщики створюють мануфактури – килимну, каретну, порцелянову, винокурну, паперову.

Традиційно велике значення для торговельного розвитку міста відіграє єврейська громада, яка не лише повністю оклигала від минулих потрясінь, але й складала наприкінці XIX ст. біля 70 відсотків населення Полонного!

В 1873-му через Полонне прокладають залізницю на Брест. Будуються чавунний, цегельний, цукровий заводи.

Полонне

Революційні роки обернулись для Полонного черговим кровопролиттям. Місто переходить з рук в руки, євреїв знову винищують. НЕП, колективізація, Голодомор, репресії, індустріалізація. В закритому костелі більшовики влаштовують спершу стайню, а згодом – катівню.

Вірянам храм повернули за німецької окупації. І з тих пір костел залишався діючим. Капітальний ремонт костелу святої Анни було проведено в другій половині 1990-х. Завдяки цьому Полонне по праву пишається своєю найкрасивішою спорудою.

Полонне, костел св. Анни

Полонне на МЕТА-картах. Проїзд залізницею до ст. Полонне. Проїзд на автомобілі від Києва – 238 км (біля 3,5 годин дороги), від Хмельницького – 106 км, Рівного – 125 км, Тернополя – 180 км. Неподалік варто подивитись на палац і храми Ізяслава, палац і млин у Новій Чорторії, Чуднів, Любар і батьківщину Лесі Українки Новоград-Волинський.


Переглянути більшу мапу

Поділитись:
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • del.icio.us
 • email
 • PDF
 • Print

Читайте також:

3 коментарі

 1. Я незнаю як ви їхали на Полонне з Києва що у вас вийшло 280 км.Це треба ще постаратись.Але якщо їхати Київ-Житомир-Висока піч-Баранівка-Полонне,виходить близько 230км.

 2. Друзі, не знаю який НЕЗДАРА робив ці фото, і для чого розміщувати їх – це сором.Насправді місто набагато красивіше. Приїдьте та переконайтесь!
  А до модератора сайту є прохання більше не розміщувати такі “гарні ” фото.

  м-р Брут Reply:

  фото мої. я ж автор сайту. надсилайте власні гарні фото розміщу

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.