Трипілля. Тут винайшли все

Як на мій погляд, міф про трипільську цивілізацію за потужністю міг би бути значно сильнішим у порівнянні з іншими ніби як державотворчими міфами. Маю на увазі Козаччину, Голодомор, Вітчизняну війну – тобто ті міфи, які наразі активно піаряться. Зауважте лише, що міф – не означає небувальщину. Мова скоріше про необхідний для існування держави епос, на якому будується власна система цінностей.

трипільський посуд, музей “Прадавня Аратта – Україна”

Багато хто подає легенду про трипільську цивілізацію, як історію прадавніх українців. От і музей, про який власне і мова, будується на гаслі “слов’янству – 7500 років”. Буцімто ми, українці, живемо у колисці усієї індоєвропейської спільноти.

музей “Прадавня Аратта – Україна”

Який би лідер нації не вхопився за таке? Ну от Кучма – не вхопився. А Ющенко – якраз навпаки. Всім відомо, що трипільськими глечиками заставлені всі його, численні між іншим, дачі, квартири й резиденції.

трипільський посуд, музей “Прадавня Аратта – Україна”

На диво ідею про трипільську цивілізацію непопулярний президент ще не перетворив на посміховисько. А міг!

музей “Прадавня Аратта – Україна”

Першим відкопав залишки загадкової культури археолог Вікентій Хвойка. Чех за походженням, Хвойка вчителював у Києві, згодом займався комерцією. Поступово його захоплює модне тодішнє захоплення – археологія.

Після розкопок на Подолі, Хвойка за державної підтримки вирушає на пошуки черепків в район села Трипілля. Там, в 1896-му році він і знаходить те, що на його думку є залишками прадавньої цивілізації.

музей “Прадавня Аратта – Україна”

Село Трипілля зветься так через те, що тут сходяться три родючі долини, три поля. В літописні часи тут стояло руське місто Треполь. В часи Київської Русі Треполь був значним центром гончарства і до певної міри його можна було вважати водними воротами держави.

с. Трипілля

Треполь спалили татаро-монголи. Відроджене десь в 1300-му році поселення назавжди вже залишається звичайним селищем на Дніпрі.

Трипілля

Мало кому відомим селищем, якби не знахідки Вікентія Хвойки. Ними укомплектовано кілька музеїв, у тому числі і місцевий археологічний. Проте на туристів полює й приватний музей “Прадавня Аратта – Україна”.

музей “Прадавня Аратта – Україна”

Аратта – це така намівміфічна держава, про яку не відомо навіть те, де вона знаходилась. Проте засновники музею з цього приводу сумнівів не мають – в України. Це і була держава трипільців. Тут слід сказати про історію, гідну серії “Секретних матеріалів”.

музей “Прадавня Аратта – Україна”

Якщо хто забув – фабула цього серіалу побудована на змові вищих посадовців США по замовчуванню факту існування позаземних цивілізацій і їх регулярної присутності на Землі. Щось подібне коїться і з трипільцями.

музей “Прадавня Аратта – Україна”

До революції знахідки просто розтягали приватними колекціями. Під час репресій – науковців банально розстрілювали. Згодом, як і в наші дні – про існування трипільської культури або замовчують, або згадують мимохідь. (Ненаукові виступи президента до уваги брати не будемо).

музей “Прадавня Аратта – Україна”

Засновники музею стверджують, що древність трипілля визнали всі: від китайців до єгиптян. Яким-то якраз цього робити не варто, бо коли будували першу піраміду (біля 2600 р. до н.е.) трипільці крутили глечики вже пару тисяч років. Так от, визнали всі окрім українців (Росію тут згадувати не будемо).

музей “Прадавня Аратта – Україна”

Трипільці – про це вам розкажуть в музеї – винайшли купу всього. Колесо? Державу? Свастику?Землеробство? Пиво? Ткацтво? Писемність? Вам розкажуть, як вони жили, які в жінок були зачіски (а було їх вісім видів!), навіть обличчя трипільців, відтворене ніби як в лабораторії знаменитого Герасимова можна тут побачити.

музей “Прадавня Аратта – Україна”

Біда лише в тому, що, за межами сайтів прихильників теорії Арарти пишуть, що досі так і не знайдено жодного трипільського поховання. А того всі гіпотези про зовнішній вигляд трипільців залишаються гіпотезами. Ще складніше щодо письменності і державності.

музей “Прадавня Аратта – Україна”

Не буду пускатись в суперечки, в яких нічого не розумію. Проте факт такий. З одного боку – величезний прошарок культури і ніби як науково підтверджені дослідження. З іншого – заперечення щодо надмірного возвеличення культури того періоду. Простіш кажучи, суперечка про те, винайшли трипільці колесо, чи ні. Ну і головне – де ж вони всі поділися?

музей “Прадавня Аратта – Україна”

Фільм, який демонструють на початку нетривалої екскурсії музеєм, добиває відвідувача масштабом. Територія, на якій жили трипільці простягалась від Румунії до Києва. І головне, що оці сотні тисяч черепків можна знайти будь-де, буквально за десять хвилин.

трипільський посуд, музей “Прадавня Аратта – Україна”

Колекцію для музею його власники взагалі-то не відкопали, а скупили. Років за 15. Тепер вони вже не обмежуються глиняними виробами – в роботі реконструкції трипільських поселень. Скоро туристів заселятимуть в такі псевдо-трипільські маєтки, де до послуг відпочиваючих буде трипільська їжа, трипільська одежа і трипільске питво торгової марки “Хортиця”.

трипільський посуд, музей “Прадавня Аратта – Україна”

Днями відкриється етно-фестиваль “Трипільске коло”, який також експлуатуватиме цю ж ідею. Відкриється неподалік від місця, де розташовувались найбільші трипільські поселення. Все в тому ж фільмі спантеличеним туристам показують багатотисячну інсталяцію давнього міста. Десь отут воно було, на Дівич-горі.

Дівич-гора, с. Трипілля

Тут тепер поруч діє фабрика з виробництва хмар.

Трипілл

Називається вона Трипільська ТЕС і з київської сторони має не надто привабливий вигляд.

Трипільська ТЕС

То де ж поділись трипільці? Сайти он пишуть, що причиною занепаду цивілізації кількатисячного віку стала… економічна криза. Трипільці не знали озимих, і літній неврожай призводив до голоду. Спочатку їх виручало мисливство, але невдовзі всі природні ресурси було вичерпано: диких тварин відстріляли, коріння з’їли, навіть слимаків і черепах не залишилося (запечена черепаха, до речі, вважалася великим делікатесом). Гнані голодом люди покидали нажиті місця.

Трипільський посуд

Нормально? Все, не буду більше розсусолювати про матерії, яких я не розумію. Згадаю лише про найдивнішу річ, яку по собі залишили нам наші (наші?) предки. Це біноклеподібний посуд.

Біноклеподібний посуд

Спочатку трипільці випускали посуд ноутбукоподібним. Згодом перекваліфікувались на фритюрницеподібний. І лише в останні пару сотень років цивілізаційний прогрес спонукав до випуску от такого, модернового виробу. (Цей абзац на відміну від назви посуду і всього вищесказаного є лише моєю недоречною фантазією).

Біноклеподібний сосуд став символом трипільської цивілізації. І усього цього району півдня Київщини. От таку байду я знайшов в Ржищеві, про який ще якось розкажу.

Ржищів, біноклеподібна байда


Переглянути більшу мапу

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Один коментар

  1. Трипільська культура не зникла а переродилась. Щоб краще зрозуміти подивіться який вигляд мала новітня Англія (під час розвитку технічного прогресу – паравози парахїоди заводи) років зо 300 назад, тоже можна сказати англійці вимерли, а на їх місці появились представники технократичної культури :)

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.