Новоград-Волинський

Головне, про що треба знати про місто – це те, що воно є батьківщиною Лесі Українки. То тут, то там вам про це будуть нагадувати. Приблизно так само, як в Білій Церкві нагадують про її засновника Ярослава Мудрого.

Новоград-Волинський

Звягель (він же Возвягель чи Звяголь) документально відомий з 1256-го року. Причому в Іпатіївському літописі згадується, що тоді місто спалив князь Данило Галицький. Дещо раніше жителям Звягеля вдалося відкупитися від татаро-монголів (це заклало торговельні традиції містечка, активно розвинуті згодом чималою єврейською громадою). А от від грізного галицького князя відкупитись не вдалося.

Новоград-Волинський

Інтернет із задоволенням смакує легенди щодо походження назви “Звягель”. Виявляється, походить вона не від прізвища одного з українських прем’єрів, а за сумісництвом громадянина Ізраїлю, шахтового магната й депутата Партії регіонів Юхима Звягільського. Все значно романтичніше.

Новоград-Волинський, міський парк

Річкою Случчю, колись судноплавною, кораблі ходили і в день, і вночі. Аби убезпечити судна від небезпечних тутешніх скель, на ніч через ріку перетягували канат з дзвонами. Звякання, звягання тих дзвонів і дало ім’я місту.

Новоград-Волинський, залишки замку

Ще кажуть, що землі тут були багаті на залізні руди. Звичним ремеслом місцевих чоловіків було ковальство. Здалека чути було металевий дзвін. Ніби й коваля одного звали Звягелем.

Новоград-Волинський, міст через Случ

В словнику Даля є слово “звягать”. Це 1) лай вообще, собственно лисий; 2) шум, крик, звук, брань, брюзжанье; 3) докука; 4) клянча, безотвязный проситель; 5) плакса, визгливый ребенок; 6) брюзга, бранчивый воркун. Не надто романтично, але значно більше схоже на правду.

Але ж ні, натомість знавці санскриту знову вишукують якісь споріднені корені. Так “звя” – то святий, а “гель” – то сонце.

Новоград-Волинський

Після погрому, вчиненого Данилом Романовичем, Звягель відродився, але не на правому низькому, а на лівому стрімкому березі Случі. У складі Великого князівства Литовського Взвягель жалується то одному, то іншому поміщику. Аж поки не стає власністю князя Костянтина Острозького у 1501-му році.

Новоград-Волинський, залишки замку

На крутому березі Случі князь будує у 1507-му році ренесансну фортецю. Поруч постають князівський палац і костел.

Новоград-Волинський, залишки замку

Новоград-Волинський, залишки замку

У 1620 р. містечко вже мало п’ять вулиць – Ринкову, Вільхову, Церковну, Підлипську та Калеченську, два передмістя – Запружковське та безіменне, дві церкви – Замкову та Спаську. Острозькі дбайливо ставились до своєї власності – у Звягелі була лікарня, школа, а саме місто обкопане ровом, обведене валом, загороджене “тином дубовим” з чотирма баштами.

Новоград-Волинський, залишки замку

І костел, і замок, і вали спалять під час Хмельниччини закони грізного козацького ватажка Максима Кривоноса. Місто спустошили, а поляків і жидів передушили.

Новоград-Волинський

Війни тих літ завдали Звягелю чималої шкоди. Короткий час тут розташовується Звягельський полк, який налічував до чотирьох тисяч козаків. Але вже в 1660-і роки про місто згадують, як про пустку.

Новоград-Волинський, залишки замку

На початку XVIII ст. власником Звягеля стає польний гетьман Юрій Любомирський. Рід Любомирських володіє величезними землями Волині і Поділля, зокрема і сусіднім Рівним. Відбудовується костел, замок (вже як мисливський, а не оборонний). Споруджуються нові церкви, велика синагога, а також великий костел. Для його будівництва навіть розберуть шматок замкової стіни. (На фото не він).

Новоград-Волинський

Новоград-Волинський

Проте до самого поділу Польщі й переходу під Російську корону Звягель залишається заштатним прикордонним містечком.

Новоград-Волинський

Свій шанс місто отримує в 1795-му році. Указом імператриці Катерини II на нових російських землях утворюється Волинське намісництво з центром в Звягелі.

На честь такої події його перейменовують в Новоград-Волинський. Вважається, що певну протекцію новому губернському центру склав брат останнього фаворита російської імператриці Платона Зубова, котрий був одружений на останній власниці міста, доньці Каспара Любомирського.

Новоград-Волинський

Новоград-Волинський викуповується у власність корони за 333 тисячі 579 крб. Але в місті банально не виявляється підходящих для розташування адміністративних установ будівель! Причому їх бракувало не лише для губернського апарату, але навіть для повітових адміністрацій.

Поскольку же в Новограде-Волынском не имеется еще приличных зда­ний для помещения губернских присутственных мест, то доколе домы тамо не будут построены, учредить на первый случай пребывание оных в Жито­мире, где и ныне находится Губернское Волынского наместничества начальство, – мовилося в указі від 5.07.1795 р.

Новоград-Волинський

За пару років центром Волинської губернії офіційно стає Житомир, враховуючи, что в нем помещаются уже губернския присутственныя места, имеются постройки, сделанныя частными людьми и хозяйственныя заведения губернских чиновников.

Новоград-Волинський, Ленін

Місто, яке так і не стало губернським, в першій половині XIX століття залишається глибокопровінційним. П’ять з п’ятисот кам’яниць, дві площі, одна мощена бруком вулиця.

При въезде в город по крутой каменистой дороге от самой речки имеется небольшая неправильная площадь, от коей во всю длину проведена одна прямая улица на пространстве полуверсты, вымощенная камнем. Прочие же, поперечные улицы, коих не более четырёх, узкие, весною и осенью грязные и неудобно-проходимые. Дома деревянные, большая часть их принадлежит евреям, построенные весьма тесно и некрасиво, большей частью покрыты соломой. …Город не имеет хорошего вида и как бы среди лесов и болот находится.

Новоград-Волинський

Після війни 1812-го року в місті постійно квартирують військові. Тут навіть діяв один з центрів декабристського руху. В наші дні в Новоград-Волинському базується танкова бригада.

Новоград-Волинський

В приміщенні поштової станції в 1845-му в Новограді зупиняється Тарас Шевченко, тоді художник художником Археографічної комісії. Добре, що і пам’ятник йому тут поставили відповідний тодішньому віку поета.

Новоград-Волинський, Тарас Шевченко

Попри вигідне географічне розташування, Новоград-Волинський розбудовувався дуже повільно. Лише спорудження Києво-Брестського шосе спонукало до активнішого розвитку. Нарешті будується міст через Случ – до того вантажі переправляли поромом.

Новоград-Волинський, ріка Случ

13 лютого 1871 в родині Ольги та Петра Косачів народилася донька Лариса — згодом українська письменниця, відома як Леся Українка. Запис про народження Лариси Петрівни Косач є в метричній книзі міської Соборної Преображенської церкви. Лариса прожила в Новограді-Волинському від народження до переїзду родини до Луцька весною 1879.

Новоград-Волинський, Леся Українка

Найреспектабельнішою вулицею міста залишалася (та й залишається) Корецька. Нині вона носить ім’я Шевченка, а після революції її називали ще й Ленінською. Це вона була тою єдиною в місті вулицею, яка була хоча б частково забрукована. Причому зроблено це було за рахунок коштів єврейського товариства та завдяки наполегливому примусу міської поліції. Повністю вулицю покрили бруківкою у 1850-х роках, коли проклали Києво-Брестське шосе.

Новоград-Волинський

Новоград-Волинський

Новоград-Волинський

На ній розташовувались переважно двоповерхові будинки з магазинами, аптеками, банками. Більшість з них згоріли під час грандіозної пожежі 1919-го року. Тоді в Новоград увійшла банда Стояноського. А Червона армія з гармат з іншого берегу Случі почала обстрілювати центр міста снарядами з запалювальною сумішшю. Протягом шести годин вщент згоріли центральні вулиці, базар, біля 1000 будинків, магазинів та лавок. У пожежі було знищено і вулицю Корецьку, яка вигоріла повністю аж до міського парку, де відкрита місцевість не дала вогню поширитися далі.

Новоград-Волинський

Нова влада забудовує згорілий центр міста бараками, а його околиці – військовими містечками. Військовим передається багато вцілілих будівель, у тому числі й палац поміщика Мезенцева, нащадка одного з давніх власників Звягеля – Якова Мезінця. (Нині тут штаб 30-ї механізованої бригади).

Новоград-Волинський, палац Мезенцева

В 30-х роках більшовиками було знищено більшість храмових споруд міста, у тому числі центральні костел і собор.

Свято-Троїцький кафедральний собор Української Православної Церкви

Синагогу не підірвали, а розмістили там якісь майстерні. В наші дні ніщо не нагадує про культове походження цієї будівлі.

Новоград-Волинський, Чорнобильська синагога

Новоград-Волинський, Чорнобильська синагога

Повоєнна відбудова доповнила сучасний образ міста характерними на той час рисами.

Новоград-Волинський, поштампт

Новоград-Волинський

Новоград-Волинський

Сучасний Новоград-Волинський, навіть попри дев’ятиповерхівки, місцями виглядає доволі старомодно.

Новоград-Волинський, поштампт

Зате тут надзвичайно чисто. Все місто заставлене типовими смітниками. Навіть у подвір’ях – біля кожного під’їзду.

Новоград-ВолинськийНовоград-Волинський

Новоград-Волинський

У міському парку працюють водограї.

Новоград-Волинський, міський парк

Біля колишнього замку, перетвореного під час недавньої реконструкції на ігровий майданчик бавляться діти. Чавунна композиція по центру – то насправді Лукаш і Мавка – нагадує, що тут народилась Леся Українка. Ви ж не забули?

Новоград-Волинський


Переглянути більшу мапу

Бонус-трек. Музика Івана Мамайчука (місцевий композитор), слова – Юрія Ковальського (місцевий поет).

Гімн Новоград-Волинського

Де висока круча, скеля стрімка,
Голосисті дзвони небо торка,

Слава сивих віків,

Гордих батьків

Плине, наче Случ-ріка

Ми твої, Возвягелю, дочки й сини,
Рідна Леся з нами сонцем весни.

Слово правди звучить

І пломенить,

Наші душі боронить.

Молодої волі стелиться шлях,
Ключ від щастя долі в наших руках.

Піднімайся, рости,

Садом цвіти,

Слався, місто, у віках!

Новоград-Волинський, міський парк

Поділитись:
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • del.icio.us
 • email
 • PDF
 • Print

Читайте також:

3 коментарі

 1. Очень красивые и профессиональные фото. Давно таких о НВ не видал, спасибо.
  Можете посмотреть фото НВ в том числе немецкие времен оккупации на сайте
  http://zwiahel.ucoz.ru/

 2. Класні фото!
  Приємно подивитись на невеличке але таке охайне місто!

  До речі неподалік Новограда є с.м.т. Городниця там знаходиться дуже гарний Святогеоргіївський монастир і парк заснований Потоцькими і річка там протікає в дуже пейзажній місцевості!
  Але це вже мабуть буде інший фото-репортаж.. :)

 3. Дякую!

  Ще купа світлин є на сайті-музеї міста
  http://www.zwiahel.info/

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.