Сутківці й філософський камінь

Про самі Сутківці, Покровську церкву, місцевий замок чи то XV чи то XVI ст. (якого на моїх фотках і немає) краще почитати в Іри Пустиннікової чи Сергія Кифоренка. Я ж обмежуся коротким переказом.

Сутківці, Покровська церква

З історичних джерел про Сутківці відомо з 1407-го року. Тоді ці землі від великого литовського князя Вітовта отримує Хотько Кроат. Його нащадки володітимуть Сутківцями кілька століть поспіль.

Сутківці

На той час тут вже було укріплене городище. На його місці Федір Кроат, який вже величав себе Сутківським, будує мурований замок. Його залишки збереглися до наших днів. Проте якщо від замку залишилася одна руїна, то його ровесниця – Покровська церква – виглядає на свій вік вельми непогано.

Сутківці, Покровська церква

Церква виглядає як справжній замок. Зрештою, вона ним і є: другий поверх представляє з себе суцільний ряд бійниць.

Сутківці, Покровська церква

У плані споруда має вигляд рівнораменного хреста з заокругленнями на чотирьох кінцях. На трьох кінцях хрестового плану стоять три муровані абсиди, схожі на замкові башти з амбразурами і стрільницями, а на четвертому кінці стоїть дзвіниця, знизу мурована, зверху – дерев’яна.

В центрі храму знаходиться великий стовп, на який спираються чотири склепіння, по одному на кожному кінці хрестового плану. Кожне склепіння схоже на ковпак з шістьма ребрами. Кожна абсида має по невеликому круглому вікну з ґратами, а на західному боці – двері. Нижче вікон у кожній абсиді було по три амбразури, але свого часу їх замурували.

Сутківці, Покровська церква

Сутківці, як придане, дістаються вінницькому старості Олександру Балабану. Той відбудовує і навіть підсилює знищений татарами замок. Проте дуже скоро потреба у фортеці відпадає і замок руйнується. Наприкінці XVII ст. Сутківці стають власністю роду Грабянків.

Сутківці

Тадей Гребянка був масоном і навіть мав стосунок до таємної організації, яка мала намір сприяти створенню українсько-польської федеративної держави, “Республіки світла”. Сюди, в Сутківці, Гребянка запрошує іншого масона – Джузеппе Бальзамо, відомого нам більше як граф Каліостро. Тут він видобував філософський камінь, варив еліксир вічної молодості й розробив для майбутніх українських масонських лож якийсь особливий ритуал.

Сутківці

Що ж стосується сутківської церкви, то у 1903-му році її перебудовують. Понад сто років церковні куполи виглядають, немов футбольний м’яч замість голови. За радянської влади церква не діяла, а в наші дні триває її доволі ґрунтовна реконструкція.

Сутківці, Покровська церква

Сутківці на МЕТА-картах. Найближча залізнична станція Ярмолинці (11 км.). Проїзд на автомобілі від Хмельницького – 30 км, від Кам’янця-Подільського – 70 км, від Києва – 390 км (~6 годин їзди).

Неподалік варто подивитись на монастир, замок і міську браму в Сатанові.

Сутківці

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.