Олика. Волинський Версаль

Колись це найбагатше місто Волині налічувало три сотні будинків, майже двадцять вітряків, городяни мали право варити й продавати горілку, зокрема і з дорогезного тоді цукру, вирували чималий рибний і личаковий базари. Від лика, з якого робили тоді взуття й пішла назва містечка – Олика.

Олика, замок Радзивіллів

Звісно, що є й інші версії походження назви. Всі вони перекочовують з сайта на сайт, тож продовжу цю традицію. Пишуть, що ім’я міста якось пов’язане з вільхою або з татарським словом “алока”, котре означало “яр”.

Олика, замок Радзивіллів, рови

Навмисне перевірив, бо від “алоки” мені тхнуло не стільки тюркським, скільки чимось гавайським. Знайшов, що “алок” в Даля – це елемент собачої упряжки. А на санскриті або в індуізмі це взагалі боже світло.

Олика, Троїцький костел

Перша згадка про місто, пов’язане чи то з лаптями і канавами, чи то з божим сяйвом є в Іпатіївському літописі за 1149-й рік.

Изяслав пойдоша полки своими от Луческа, й шедше, сташа у Чемерина на Оличи…

Олика

Олича, на якій подойдаша сташа Ізяслав – то місцева річка. А Чемерин – легендарне місто неподалік, нині – звичайне село, з якого до Олики поступово переповзла у тому числі й ділова активність.

Олика

Найдавнішою спорудою Олики, яка дожила до наших днів, є Петропавлівський костел. Його було збудовано в 1450-му році литовським гетьманом і луцьким старостою Петром Білим (Монтигердовичем).

Олика, костел Петра і Павла

Маленький костелик (він вміщає максимум кілька десятків чоловік) ймовірно був споруджений на місці ще давнішого храму.

Олика, костел Петра і Павла

Про справжній вік споруди сперечаються досі. На охоронній же табличці зазначено, що костел Петра і Павла зведено в 1450-1612-му роках. Десь так.

Олика, костел Петра і Павла

Олика, костел Петра і Павла

В результаті смертей і шлюбів спадкоємців гетьмана, Олика потрапляє у власність давнього литовського роду Радзивіллів (не полінуйтеся глянути за лінком на їх герб з дуже кумедною придушеною вороною). Перший з них – Ян Радзивілл (Бородатий) – передає Олику у спадок синові Миколаю Радзивіллу (Чорному).

Олика, замок Радзивіллів

Маршалек і литовський канцлер Миколай Радзивілл у 1547-му отримує від іспанського короля, котрий за сумісництвом вважався імператором Священної Римської імперії Карла V титул князя на Олиці та Несвіжу. Радзивілл мав намір започаткувати своє спадкове князівство.

Олика, замок Радзивіллів

Перебуваючи на перетині торгових шляхів, Олика непогано розвивається. За вигідне право на проведення ярмарків із сусідньою Клеванню навіть розгоряється юридична суперечка, про яку краще прочитати в Блеки.

Олика

Олика

Середньовічна торгова Олика за тодішньою модою була оточена ровами, земляними валами і, очевидно не надто високими дерев’яними стінами. В’їзди до міста боронили брами. Одна з них – Луцька – збереглася до наших днів. В наші дні тут діє убезпечений від нападів завойовників мінімаркет.

Олика, Луцька брама

У 1564-му Олика отримує магдебурзьке право. Приблизно в ті ж роки завершується будівництво замкової резиденції Радзивіллів.

Олика, замок Радзивіллів

Олика, замок Радзивіллів

Бастіонний замок на відміну від міських укріплень являв собою серйозну оборонну споруду. Високі стіни оточували рови. Два наскрізні в’їзди захищені вежами і звідними мостами. Хоч якщо оцінити все це суто з військової точки зору, то очевидно, що безпека посідає тут друге місце. Після понтів.

Олика, замок Радзивіллів

Олика, замок Радзивіллів

На всіх чотирьох кутах збудовані бастіони з казематами.

Олика, замок Радзивіллів

Олика, замок Радзивіллів

Їх прикривають закруглені орільйони.

Олика, замок Радзивіллів

Дозорні надбастіонні будівлі густо заволосилися березами.

Олика, замок Радзивіллів

На чималому квадратовому подвір’ї розташовані господарські будівлі і палаци, які з’єднані прибудовами та переходами. Версаль…

Олика, замок Радзивіллів

Олика, замок Радзивіллів

Олика, замок Радзивіллів

Загальна площа замку – понад два гектари! Статки Радзивіллів дозволили їм звести споруду, що славилась на цілу Європу своєю величчю. Лише світлиць тут було 365. Кажуть, що господар волів спати щоночі у інших покоях.

Найбільшу зацікавленість викликають житлові приміщення для ординатів. Зали пишно декоровані картинами у позолочених рамах і стінними малюваннями. У Великій залі, згідно з описом Шимона Старовольського, розміщувалася галерея портретів Радзівілів, пише історик Людмила Коротаєва.

Олика, замок Радзивіллів

Олика, замок Радзивіллів

Окремі будівельні роботи тривають до 1640-го року. А згодом фортецю перебудовують на італійський манер palazzo in fortezza.

Олика, замок Радзивіллів

Олика, замок Радзивіллів

Оличани, яким пощастило побувати у замку ще за життя магнатів, розповідали, що в ньому була чудова колекція кришталю, золотих годинників, які прикрашалися емаллю, скульптурними зображеннями. Гостей також зачаровувала мармурна зала для бальних танців. Радзівіл дуже любив гуляти у парку — спеціально для нього привозили саджанці рідкісних дерев з усіх кінців світу. На дні водойми, яка прилягала до замку, князь наказав викласти стежку кахелем. По ній, закотивши штани до колін, він ходив до парку. Цікаво, що місцезнаходження цієї стежки трималося в секреті. Після смерті князя її так і не змогли виявити.

Олика

І це ще не все!

Олика на МЕТА-картах. Найближча залізнична станція Олика (9 км.). Проїзд на автомобілі від Рівного – 32 км, від Луцька – 44 км, від Києва – 352 км (~5 годин їзди).

Неподалік варто подивитись на монастир і панську садибу з парком в Гощі, замок-тюрму в Клевані, музеї, храми і замки Острога, Дубенський замок, монастир і храми Корця.

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.