Коломия. Частина друга

, у якій ми варитимемо сіль, дружитимемо конфесіями й розвиватимемо українську культуру. Початок був раніше.

Поневіряння Коломиї в XVI ст. не закінчились. Румуни з татарами плюндрували Покуття і далі. Відомий запис у польських джерелах за 1621-й рік: “місто татарами спалене і люди з нього вибрані”.

Коломия

В 1630-х роках Коломийський замок знову відбудовують, хоч і на новому місті, на пагорбі. Замок оточують земляні вали і рів з водою. Відбудовують і знищений турками Домініканський монастир (нині на його місці церква святого Михаїла, зведена в 1855-му році).

Коломия, церква св. Михаїла

Коломию і нищили, і відбудовували внаслідок її вигідного для торгівлі розташування. Одним з головних товарів на продаж була сіль. Її видобували не в самому місті, але саме до Коломиї з’їжджалися солеторговці, звідси чумаки возили її аж до Києва. Тутешні міщани добилися від уряду, аби волостяни, їдучи з околиць Коломиї, Снятина, Коропця на Поділля з сіллю чи іншими товарами, міста не оминали, продавали свій товар лише міщанам, або складали його тут, в Коломиї.

Коломия

До речі, селянський ватажок Іван Муха, чия вулиця на фото, теж доклав своєї руки до паплюження Коломийського замку у 1490-му році. Проте нащадки – не злопам’ятні.

Так от, за невиконання королівського наказу про торгівлю саме в Коломиї, а не десь у полі, могла бути й кара. Пояснення цьому просте – місто сплачувало казні податки з усіх виторгів.

Довідавшись, що селяни з коломийської, снятинської, коропецької округ гендлюють сіллю та іншими товарами, чинячи тим місту шкідливу конкуренцію, забороняю їм те робити під загрозою арешту і конфіскації товарів на користь королівської скарбниці. (Із наказу коломийського нотаріуса 1456-го року).

Коломия

Коломийські міщани мають привілей від короля Казимира на те їм даний, що жодний чоловік або шляхтич в Коломийському, Снятинському і Коропецькому повітах із соляних бань не має солі продавати нікому іншому, тільки мав би її привезти в місто, скласти і продати коломийським міщанам, а також посторонні гості не мали б також ніде купувати сіль, тільки в Коломиї. Такий порядокзберігався протягом багатьох часів у Коломиї.

Це вже з документу 1565-го року. Окрім солі на коломийських торгах у великій кількості продавали худобу. В ті роки в місті працює вісім різницьких яток (де худобу різали), дві солодівні, дві броварні, два млини, 150 пекарів (у Львові утричі менше), 50 зваричів (не тих, що колядують, а тих, що варять сіль).

Коломия

Після першого поділу Польщі в 1772-му році Покуття стає Австрійським. Уряд проводить адміністративну реформу і Коломия втрачає статус повітового центру. До 1811-го року місто входить до складу Станіславської округи.

Коломия

В місті активно будуються казарми, а на околицях з’являються німецькі колонії. Цісарський уряд закликав до активного заселення Галичини німцями. Через так званий “патент заселення” з Південної Німеччини на Коломийщину переїжджали купці й промисловці, що сильно змінило як етнічний, так і релігійний склад краю.

Коломия, костел

В 1789-му році імператор Австро-Угорщини Йосиф II видає “Патент толерантрости”. Документ передбачав урівнення в правах різних конфесій (до того римо-католиська церква вважалася фактично державною), у тому числі протестантських.

КоломияКоломияКоломия

Особливу увагу документ приділяв правам єврейських громад. Імперський уряд вважав, що не можна накладати на народ обов’язки, не надаючи йому рівних з іншими народами прав, а також не можна очікувати відданості від людей, що є поза суспільством.

Коломия, синагога

Австро-Угорщину за таку національну толерантність, яка сприяла розвиткові різних народів багатонаціональної імперії й досі з шаною згадують на Галичині. В Коломиї відкриваються школи, друкарня, товариство “Просвіта” й музично-хорове товариство “Коломийський боян” :) .

Коломия

В Коломийській гімназії навчалися Василь Стефаник, Марко Черемшина, Мирослав Ірчан, Петро Козланюк.

Коломия, Ірчан

В 1866-му році через Коломию будують залізницю зі Львова на Чернівці. Нею до Коломиї в 1880-му році й прибуває вічний революціонер Іван Франко.

Коломия

В Коломиї поет буватиме кілька разів, зокрема в поліції, суді і місцевій тюрмі. Тримісячне перебування поета за коломийськими ґратами мало наслідком цілу збірку поезій, написаних у столиці Покуття.

Коломия

Літературно-мистецьке життя Коломиї не обмежувалось бояном і тюрмою. Ще в 1848-му році місцевим священиком Іваном Озаркевичем засновується перший на Західній Україні театр. Цікаво, що театр працюватиме і під час Другої світової. Причому з українським репертуаром.

Коломия, театр

У вересні 1914 року з початком Першої світової війни до Коломиї вступають російські війська. Першим ділом знищується щойновідкритий пам’ятник Шевченкові. Закриваються українські бібліотеки й книгарні, товариство “Просвіта”, забороняється викладання українською в школі, зазнає утисків греко-католицька церква.

Коломия, Шевченко

Далі буде.

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Один коментар

  1. Дуже прикольно написано.

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.