Коломия. Частина перша

, у якій ми дізнаємось про бога Мия, пройдемося Волоським шляхом, згадаємо про Кучму й Магдебурзьке право

Коломия

Одразу зауважу, що про музей-яйце розказувати не буду. Не того, що цей унікальний музей не вартий уваги. А через те, що про нього розказали багато і до мене. До речі, окрім чималої експозиції писанок, в музеї є кілька політичних експонатів: іменні яйця Плюща, Ющенка і т.д. Яйце Кучми після помаранчевих подій зникло. А потім – знову з’явилося. Про Кучму я ще згадаю, але зараз – мова саме про Коломию.

Коломия

Про Коломию до 1241-го року згадок немає. Відомо лише, що вже тоді місто існувало, і було значним поселенням. Є версія про давньоримське (!) походження міста, яке мало назву Коломіа (Колонія). І на підтвердження додають знайдені в цих краях римські монети.

Коломия

Популярною є легенда про місто коло Мия. Мий – то ніби не конкретна якась ріка (бо, як справедливо пише Блека, якби Миєм називався колись Прут, то й сіл коло нього назвали б чимало). Не можу не навести ще одну дотичну оповідь.

Версію з цією назвою ріки Мия подав нам Іван Кузич з Березова Березовський, котрому, як він казав, розказував колись, ще як він парубком ходив колядувати, старий 90-річний дід, на прізвище Коломийчук, що десь там, де Прут сходиться з Пістинькою в селі Лючі коло Березовів, стояла колись дерев’яна статуя слов’янського божка Мия. В тому місці біля статуї був брід, яким люди переходили на другий берег, але коли впали дощі і була повінь, то його предки помагали людям переходити на другий бік, а люди залишали під статуєю Мия хлібину або калач, які забирали перевізники, його предки, й тому люди назвали їх коломийчуками, цебто тими, що працювали коло статуї божка Мия.

Коломия

Автор, що наводить оцю байку, спокійно робить висновок, що… місто було засноване нашими предками антами у ІV-VІ ст. нашої ери.

Коломия

Дехто не забуває про волоське (читай румунське) сусідство. Коломия, мовляв, це від румунського “кулмен” що означає горбок або холм біля ріки Миї.

Мені ж сподобалась така історія: місто збудував у 1214 році перший галицький коронований король угорського роду Коломан і назвав його своїм іменем, яке потім перетворилося в Коломию. Чебоксари, чебуреки, Чебурашки…

Коломия

То повернімось до 1241-го року, коли у Галицько-Волинському літописі згадується всіма цитована фраза: не можеши отдати ю сима, яко велиции князи держать сию Коломию на роздавание оружникам. На той час тут вже існувала фортеця, котра боронила південні кордони Давньоруської держави.

Коломия

Через Коломию пролягала торгова дорога – Волоський шлях, він же Берладська дорога. Я так розумію, що це та ж дорога “Віа Регія”, про який ми згадували в Язловці. А фортеці були збудовані повздовж тої дороги на її захист.

Коломия

Всі ці укріплення були зруйновані за волі татаро-монгольських окупантів, котрі зажадали цього від багатовекторного Данила Галицького. Пізніше замок відбудовують на новому місці. А вже в 1405-му році Коломия отримує Магдебурзьке право.

Коломия, ратуша

В оповідях про міста такий факт завжди є історично важливим. Магдебургія (перепрошую в тих, хто й так знає) означала право на самоврядування майже в класичному, сучасному їх значенні. Місто переставало керуватись волею його власника, а отримувало привілей обирати магістрат, здійснювати судочинство і так далі.

Коломия

Коломия – одне з перших міст, наділених такими повноваженнями. Львів отримав Магдебургію в 1356-му році, древній Галич – в 1367-му, Житомир – 1444, а Київ майже через сто років після Коломиї!

Коломия

Це не завадило в 1411-му році Коломию… продати. А точніше здати в оренду на 25 років молдавському господарю Олександру. Умовою стало його союзництво з Польщею (на той час це були вже польські землі) проти Угорщини.

Коломия

Для Коломиї наступали важкі часи. З 1502-го року місто і замок неодноразово захоплюють і палять турки й румуни. Так минають ще сто років.

Коломия

Далі буде.

Поділитись:
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • del.icio.us
 • email
 • PDF
 • Print

Читайте також:

2 коментарі

 1. Народився у цьому місті і жив там донедавна.
  Якщо будете ще у нас – завітайте обов’язково у музей історії міста Коломиї – там представлені експонати з різних епох існування Коломиї. Більшість туристів відвідують тільки музей Писанку, а про цей мало знають.

 2. Хотіла б додати до попереднього коментара, що також варто було б відвідати Музей Гуцульщини та Покуття http://hutsul.museum/

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.