Весна – зірковий час води

Так, саме зірковий. Бо коли стоїш за завісою водоспаду, здається що то зоряні іскри – тисячі, мільйони…

Притягують до себе. Вони не змушують стояти та дивитись не відводячи погляд, але стоїш та дивися. Вони не кличуть до себе, а лише розповідають про потоки води, про каміння, що не витримує їх сили, про знесені дерева на шляху весняної води, про кількість снігу на яйлу, а ти стоїш і слухаєш, намагаючись нічого не пропустити з живого оповідання.

Бризки, які падаючи змішуються у веселку та потічок, що лежить на камінні білою стрічкою.

На наступній фотографії – один з ефемерних водоспадів, струмок якого нижче стає одним з потічків ущелини Буфілья-Дере. Ефемерний водоспад – це такий, що “працює” невеличкий проміжок часу під час таяння снігів або після сильних злив. Влітку перед Учан-Су, коли вода майже зникає, навіть висить табличка, де зазначено, що водоспад не працює.

В місці, де вода б’є по м’якому вапняку утворюються великі й не дуже ванночки. В деяких з них можна купатися. Якщо не страшна температура води – близько 10 градусів.

Навесні дуже добре видно як починаються річки. Зокрема, один з притоків ріки Водоспадної (Учан-Су) – Яузлар. До тих водоспадів можна підійти лише маючи альпіністські навички та спорядження, іншим – зась. Були нещасні випадки.

Але й трохи нижче можна побачити не менш видовищні водоспади – з гримучою водою, з ванночками для купання, з райдугами в бризках.

Викупатися в гірській річці – задоволення, яке ні з чим не можна порівняти.

А водоспадів із кожним кроком – все більше і більше, кожен з них неповторний, хоч не кожний описаний та названий.

А це водоспад, який найчастіше називають Нижній Яузлар. Ті, хто ходив Боткінською стежкою, знають, що він не перевихає навіть улітку. А зараз повно води. На ньому кілька природний ванночок – популярне місце для купання. Можна починати прямо зараз :-)

Від водоспаду збирається вода та по трубах поступає вниз, у цивілізацію. На Учан-Су так само є водозабір, як і на багатьох річках та джерелах. На Південному березі Криму завжди цінувалася кожна крапля води, бо річки короткі, водосховища побудувати складно, літо сухе. Тому дуже багато з джерел, які зазначені на картах та атласах, не можна напитися, бо вони закаптовані (облаштований збір води, побудована невеличка будка над ним або колодязь, які закриті на замок, а часто і огороджені). З деяких джерел вода поступає в загальну систему водопостачання, з деяких – на окремі будинки чи в організації, підприємства.

Будувати великі водосховища на вузькій прибережній смузі дорого та неефективно дебіт Південнобережних річок за невеликим виключенням невеликий і непостійний, тому проблема водопостачання була частково вирішена іншим чином. Крізь Головну гряду Кримських гір (якщо точно – крізь хребет Ялтинської яйли із виходом трохи вище Васильєвки) був пробитий тунель довжиною 7460 метрів, по якому самотоком вода поступає з Щасливенського та Загірського водосховищ. Синя лінія на карті – приблизне місце розташування тунельного водоводу. За тодішніми цінами будівництво водоводу коштувало 22 мільйони радянських карбованців.

Одна з найповноводніших річок Криму – Бельбек – якраз починається саме тут, при злитті двох інших річок – Біюк-Узенбаш і Манаготри. В 60-х роках вище села течія Манаготри була перегороджена плотиною і буквально за один сезон водосховище було наповнене. Пізніше було побудоване й Загірське водосховище – в місці впадіння річки Стіля в Качу.

Але повернемося до наших весняних водоспадів. Вони приємні й невеликими кількаметровими уступами, і коли падають з кількадесятметрових урвищ. Як на наступній фотографії. Це здалеку знято найвищий український водоспад – Учан-Су.

Це все в горах. А трохи нижче та бижче до берегу цвітуть сади. Мигдаль вже залишив пелюстки своїх квітів на землі, а алича ще вітає кожного, хто піднімає голову, щоб подивитися наскільки прекрасна наша земля.

Взято тут.
Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.