Вишгород. Перша руська Мекка

Взагалі-то, мова піде не стільки про сам Вишгород, скільки про церкву святих Бориса і Гліба й пагорб, на якому вона стоїть.

Вишгород, церква святих Бориса і Гліба

Про Вишгород відомо як мінімум з X століття. В літописі 946 року місто на високих пагорбах правого берега Дніпра згадується як резиденція княгині Ольги, “Ольжин град”.

Вишгород, городище

В цих краях перетинались одразу кілька торгових шляхів, була переправа через Дніпро. Тож Вишгород одразу будується як місто-фортеця, з валами і ровами.

Вишгород, городище

За часів Ярослава Мудрого на території княжого дитинця ховають останки Бориса і Гліба. Взагалі-то, за батьком – Володимиром Великим – Борис і Гліб є рідними братами Ярослава. А вбив їх ще один братик, Святополк, названий Окаянним. Ярослав доклав усіх зусиль для демонізації образа Святополка, і легенда про мучеників Бориса і Глеба була складовою цього чорного піару.

Вишгород, церква святих Бориса і Гліба

Вбиті брати канонізуються і стають одними з перших руських святих. Ярослав будує на місці поховання дерев’яну Борисоглібську церкву, де знаходить спочинок і сам, у 1054-му році. Лише згодом останки Ярослава Мудрого переносять з Вишгорода до Софійського собору Києва.

Вишгород, церква святих Бориса і Гліба

Син Ярослава Святослав починає перебудову дерев’яного храму на камінь. І вже за онуків Ярослава Мудрого в 1115-му році на цьому місці постає великий кам’яний собор-мавзолей, оздоблений золотом і коштовностями. За розмірами це був найбільший храм на Русі.

Вишгород, церква святих Бориса і Гліба

Під Вишгородом Володимиром Мономахом у 1115 році було збудовано міст на Троєщину через Дніпро. Це ще додає ваги місту, як не лише релігійному, а й торговельно-промисловому центру. Розвиваються ремесла. Проте сам Вишгород залишається (фактично назавжди) передмістям Києва. У той час, як багато нині забитих сіл тоді були столицями удільних князівств.

Вишгород, Київське море

Князювати у Вишгороді було не надто почесно. Князі були фактично воєводами. То не дивно, що один з тодішніх опортуністів – Андрій Боголюбський, син Юрія Долгорукого, – тікає з Вишгорода до Володимира.

В 1169-му році Андрій організовує широку коаліцію князів і, використовуючи Вишгород як плацдарм, захоплює Київ.

И бысть в Киеве на всих человецах стенание и туга, и скорбь неутишимая.

Вишгород, церква святих Бориса і Гліба

Грабуючи Київ, Андрій вивозить з Вишгородського храму одну з найдавніших ікон – Божої Матері. Чудотворну ікону перевозять до Володимира, а під час нашестя Тамерлана – до Москви. Нині Вишгородська ікона Божої Матері знаходиться у Третьяковській галереї.

Была в Вышгороде в женском монастыре икона Св. Богородицы, привезенная из Цареграда, писанная, как гласит предание, Св. евангелистом Лукою. Рассказывали о ней чудеса, говорили, между прочим, что, будучи поставлена у стены, она ночью сама отходила от стены и становилась посреди церкви, показывая как будто вид, что желает уйти в другое место. Взять ее явно было невозможно, потому что жители не позволили бы этого. Андрей задумал похитить ее, перенести в суздальскую землю, даровать таким образом этой земле святыню, уважаемую на Руси, и тем показать, что над этою землею почиет особое благословение Божие. Подговоривши священника женского монастыря Николая и диякона Нестора, Андрей ночью унес чудотворную икону из монастыря и вместе с княгинею и соумышленниками тотчас после того убежал в суздальскую землю, – пише про цю історію Микола Костомаров.

Вишгород

Власне після цих подій Вишгород і занепадає. На додачу, до Смоленська переносять останки Бориса і Гліба. А в 1240-му році Вишгород знищують війська хана Батия. Землі, де нині квадратний метр коштує не набагато менше, ніж у Києві, стоять пусткою.

Вишгород

Аж до середини XIX ст. Вишгород залишається у гіршому випадку – історичним фактом, а у кращому – невеличким селом на півсотні хат. В 1861-му році за проектом видатного архітектора Костянтина Тона (автора пам’ятника Святому Володимиру в Києві, храму Христа Спасителя у Москві) відбудовується Борисоглібський храм.

Вишгород, церква святих Бориса і Гліба

І цей храм було знищено в 1943-му році, під час форсування Дніпра радянськими військами. Майже до кінця минулого століття церква стояла руїною і відбудована вже в наші дні.

Вишгород

У 1964-му році до роботи стала Київська ГЕС. Це перша сходинка дніпровського каскаду електростанцій. Не надто висока гребля утворює Київське водосховище, або як прийнято казати море загальною площею майже 1000 кв км.

Київська ГЕС

Київська ГЕС

Вишгород – місто з тисячолітньою історією життя. Це справжня перлина України. Місто енергетики і пам’яток культури, в якому живуть і працюють прекрасні люди.

Це говорить мер, але ймовірно так само скажуть більшість вишгородців.

Вишгород

Поділитись:
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • del.icio.us
 • email
 • PDF
 • Print

Читайте також:

2 коментарі

 1. Вышгород – красивый, древний город

 2. Нина Тихоовская

  Мой любимый город, счастливое детство и юность.

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.