Корець

Або подорож, у якій ми дізнаємось про княжі пикобої, побудуємо замок, започаткуємо нову династію, зафондуємо монастир і відкриємо порцелянову мануфактуру, погуляємо християнською Меккою, облаштуємо в костелі склад, зате не закриємо монастир і почитаємо Пушкіна

Містечко Корець набито пам’ятками як банка консервованих персиків. Купа храмів, монастир, палац, мальовничі руїни замку і романтична історія на додачу. Круто?

Корець, Свято-Троїцький жіночий монастир

Як і належить давньоруському місту, щодо походження його назви є кілька думок. Проте всі вони пов’язані з коренем «корч», себто від чогось такого покрученого. Це може бути і викорчуваний з коренями пень або кущ. Чи взагалі — покорчована від лісу земля.

Корець

Про Корчеськ є згадка в Київському літописі 1150-го року. Ті давні записи були присвячені переважно улюбленим княжим розвагам — боротьбі одне з одним. Мешканці краю «вийшовши, з радістю поклонялися» війську Ізяслава Мстиславовича, котрий сунув на Київ бити пику своєму родичу Юрію Долгорукому. Цей рік і вважається датою заснування.

Та навіть пню ясно, що місто існувало і до згаданих подій — просто файли зі згадкою про це були випадково знищені давньоруськими програмістами. Деякі дослідники пишуть про 1100-й чи навіть 989-й роки. А в 1064-му в Корчеську ігуменом Варлаамом ніби було закладено першого монастиря.

Корець

Місто тривалий час було прикордонним — тут межували київська і волинські князівства. В 1239-му Данило Галицький зауважив на тимчасову відсутність князя в Києві й заграбастав собі князівство. Корчеськ перестав бовтатись на кордоні.

Проте вже за рік в історію князівських суперечок втрутились татари. Корчеськ знову опиняється на відшибі й тимчасово занепадає.

Корець

Тим часом, історією стає Галицько-Волинська держава. Волинь переходить до Литовської держави. Її очильник Любарт передає князям з Острога чималий шмат навколишніх земель. У 1386-му польський король Владислав Яґайло підтверджує право Острозьких на володіння Заславом, Корцем і власне Острогом. Не заперечував проти цього і литовський князь Вітовт.

(На фото не він, і навіть не Ленін, а Шевченко. Між іншим, часто повторюється байка, що Шевченкові на цьому постаменті належить лише голова. Все решта, мовляв, дійсно від Ілліча. Проте достеменних свідчень цьому нема).

Корець, пам'ятник Шевченкові

Між іншим, Тарас Шевченко побуває у Корці в якості співробітника Київської Археографічної Комісії. Про той проїзд є згадка на сторінках повісті «Прогулка с удовольствием и не без морали». (Підозрюю, що згадуючи трупи, мова йде про знищену каплицю на місцевому цвинтарі).

На полях Волыни и Подолии вы часто любуетесь живописными развалинами древних массивных замков и палат, некогда великолепных, как, например, в Остроге или Корце. В Корце даже церковь, хранилище бальзамированных трупов фамилии графов Корецких, сама собою в развалину превратилась. Что же говорят? О чем свидетельствуют эти угрюмые свидетели прошедшего? О деспотизме и рабстве! О хлопах и магнатах!

А зупинявся поет в будівлі графа Горчинського (споруда початку XIX століття). Зараз тут розміщено музей і бібліотеку.

Корець, палац Горчинських

Та ми щось сильно забігли уперед. На місці давнього городища Федір Острозький наказує збудувати укріплений замок. Фортеця спершу була дерев’яною. Кількаметрові гранітні скелі і річка Корчик доповнювали його обороноздатність.

Замок Корецьких, гравюра Наполеона Орди

Корець, церква Косьми і Деміана

(На фото, що вище — дерев’яна церква Косьми і Даміана, збудована на честь коронації Олександра III у 1897 році).

Якщо я правильно зрозумів, то незабаром Вітовт, якому не надто імпонувала підтримка Острозькими не тих, кого треба, передає Корець за заслуги іншим достойникам. Так утворюється рід Корецьких, що походить від Гедиміновичів і належав до литовських династій.

В ті роки більшість українських земель чимало потерпали через татарів. Корецький замок з Божою поміччю витримав облогу 1495-го. Проте нові часи потребували нових фортифікаційних рішен. Волинський воєвода Богуш Корецький у першій половині XVI ст. укріплює замок мурами і доповнює твердиню ровом з підйомним мостом.

Корець, замок Острозьких

Корець, замок Острозьких, міст

Корець, замок Острозьких

Окрім замку Богуш Федорович фондує монастир. Новозбудований храм освячують на честь Святого Воскресіння, а сам монастир називають відповідно Воскресенським. Корецький забезпечує обителі гідне фінансування — передає монастирю кілька сіл.

Після кількох руйнацій монастир передають ордену францисканців. За фінансової підтримки онука Богуша, полковника Самійла Корецького в 1620-30-му роках будуються бароковий костел і корпус келій. Ігуменею монастиря була його тітка, Софія Корецька, яка у чернецтві звалася Серафимою.

Корець, Свято-Троїцький жіночий монастир

Корець, Свято-Троїцький жіночий монастир

Корець, Свято-Троїцький жіночий монастир

Не дуже зрозумів навіщо, але десь тоді ж для францисканців будується ще один кляштор. Натомість старий монастир стає василіанським. (Нижче на фото келії василіянського монастиря 1764-67 рр.)

Корець, келії василіянського монастиря

Корецькі володіли чималими землями. Журнал «Кореспондент» міг би віднести їх до п’ятірки провідних волинських олігархів. А сам Корець після утворення Речі Посполитої став волосним центром Луцького повіту.

Наприкінці XVI століття все частішими стають селянські постання, що вилились зрештою, у Хмельниччину. Наприкінці липня 1648-го Корець здобувають козаки Максима Кривоноса. Місто увійшло до козацької держави й було включено у Звягельський полк на чолі з полковником Іваном Донцем.

В другій половині 1649 року в Корці спалахнуло народне повстання. Було створено великий загін, що пізніше брав участь у битві під Берестечком. 1654-го року у Корці з військом перебував Богдан Хмельницький. Приблизно ось тут.

Корець

Між іншим, в трилогії Михайла Старицького «Богдан Хмельницький» Корець згадується у вельми романтичному контексті. Тут ніби ховались від розлючених козаків дружини найбільших волинських магнатів. Причому княгиня Корецька спершу пішла в коханки до козацького полковника Івана Чорноти, а потім шпигувала на користь поляків. За що полковник відтяв їй голову.

Чоловік нещасної Самійло-Кароль Корецький то активно, то не дуже воює з козаками. Після Зборівського договору на якийсь час він повертає собі втрачене. Проте з початком нової кампанії Корець захоплюють війська Івана Богуна.

Корець

Після козаків від Корця мало що і залишилось. Кілька разів буде змінюватись кордон, додадуть жару ще й татари. Історики пишуть, що на деякий час місто взагалі фактично перестало існувати.

Самійло-Кароль, останній з роду Корецьких помирає в 1651-му. Місто переходить до їх родичів Ліщинських, а згодом — до Чарторийських. Нові власники у 1780-х роках перебудовують замок на бароковий палац. (Сліди тої перебудови видно за різницею у камені).

Корець, замок Острозьких

Корець, замок Острозьких

Корець, замок Острозьких

Власник Корця, Йозеф Клеменс Чарторийський був людиною сучасною. Він здобув гарну європейську освіту, багато подорожував. Бачив, зокрема, й керамічні фабрики Саксонії. Йозеф відправляє на експертизу каолінову глину, знайдену на березі річки Корчик, і отримує від німецьких фахівців схвальний відгук.

У Корці засновується фарфоро-фаянсова мануфактура. Підприємство створюється як акціонерне товариство, його статутний капітал складався з 22 акцій по 1000 злотих кожна. Першу продукцію фабрика видала в 1788-му. За кілька років тут працювало понад тисячу (!) працівників. Щомісяця виготовлялось до 20 тисяч одиниць продукції — неймовірні цифри як на той час.

Корецька порцеляна, за свідченнями сучасників, нічим не поступалась саксонській і була навіть кращою за віденську,розповідала директор Корецького районного історичного музею Ніла Брухлій. — Це були перші порцелянові вироби саме українського виробництва, на яких ставили власну заводська марку — напис «Korec», виконаний від руки золотом. До речі, це була перша торгова марка, яку почали застосовувати в Україні!

Вигідна мануфактура приносила господарю великі прибутки, але в кінці 1796 року пожежа знищила підприємство разом з усім його майном. Запросивши в 1804 році на посаду директора фабрики севрського майстра Меро, Чарторийський намагався повернути славу корецької порцеляни. Однак, після смерті князя виробництво занепало і в 1831 році його й зовсім припинили. Нині зразки тогочасного посуду можна зустріти в музеях Москви, Санкт-Петербурга, Львова, Лейпцига, Парижа, Варшави та інших великих міст.

В 1832-му році у замку стається пожежа. З тих пір палац не відбудовується. На початку XX століття робиться спроба реставрувати руїни, проте від неї відмовляються через брак коштів. Лише кілька років тому було капітально відремонтовано арковий міст до надбрамної вежі.

Корець, замок Острозьких

Про Корець в інтернеті часто можна зустріти вираз «християнська Мекка». В невеликому містечку розташовані десять церков! Це, наприклад, церква Святого Юрія (орієнтовно — 1877-й рік).

Корець, церква Святого Юрія

Миколаївська церква, 1834-го року. Її будували коштом і за заповітом князя Йозефа Чарторийського. Дванадцятиметровий у діаметрі купол дерев’яний.

Корець, Миколаївська церква

З торців церкви збудовані величні і дещо непропорційні портики з тосканськими колонами.

Корець, Миколаївська церква

Зберігся також заснований ще князями Корецькими в 1533-му найстаріший храм містечка — костел святого Антонія. Хоча насправді той, дерев’яний храм до наших днів не дожив. Нову кам’яну церкву будують в 1706-му.

Корець, костел святого Антонія

Корець, костел святого Антонія

Корець, костел святого Антонія, дзвіниця

Корець, вулиця Костельна

В 1915-16-му роках костел капітально перебудовують. Тоді вона набуває нових барокових рис. Очевидно, саме це дозволило в 1962-му році облаштувати тут склад хімічних матеріалів. Останніми роками храм капітально відремонтовано.

Корець, костел святого Антонія

Та все ж найголовнішою спорудою Корця вважається Свято-Троїцький жіночий монастир.

Після польського повстання у 1831-му католицький монастир ліквідовують, а його будівлі передаються православним. Щоправда, якраз в цей час костел учергове горів. Тож відбудувати храм, вже як православну Троїцьку церкву, вдається лише до 1864-го року.

Західний фасад надбудовується баштою з високим шатром. В східній частині — з’являються п’ять невеличких золочених куполочків. У 1880-му обитель освячується як Свято-Троїцький жіночий монастир.

Корець, Свято-Троїцький жіночий монастир

Корець, Свято-Троїцький жіночий монастир

Корець, Свято-Троїцький жіночий монастир

В кінці XIX – на початку XX століття у традиційному російському стилі будуються церква Іоанна Предтечі і надбрамна дзвіниця.

Корець, церква Іоанна Предтечи Свято-Троїцького монастиря

Корець, надбрамна дзвіниця Свято-Троїцького монастиря

Корець, надбрамна дзвіниця Свято-Троїцького монастиря

Корець, Свято-Троїцький монастир

Корець, надбрамна дзвіниця Свято-Троїцького монастиря

І ще одна церква є на території обителі. Вже не знаю, з якого дива, але на пасіці, що в монастирському саду, встановили бджолиний храм. Такий собі вулик-церква в людський зріст. (Фото стирив у газети «Ого».)

Корець, "бджолиний храм" Свято-Троїцького монастиря

Навколо екс-костелу є кілька могил. На святій землі часто спочивають храмові настоятелі. Трапляються і vip-поховання. Синод, за особливі заслуги перед церквою (як правило матеріального характеру) дозволяв ховати на території обителей і мирян.

Корець, Свято-Троїцький жіночий монастир

Їй було 16 років, коли на одному з балів свого батька дівчина познайомилася з Пушкіним. Молодий поет шалено закохався у вродливу графиню, присвячував їй вірші, які потім увійшли до циклу «Оленіана» (зокрема, «Я Вас любил…») й просив її руки, але батьки Анни такий шлюб не схвалили.

Дівчину віддали заміж за француза з яким вони нажили двоє діток. Після смерті чоловіка Анна оселилася в селi Середня Деражня, що неподалік від Корця. У цей час при монастирі діяв сирітський притулок для дівчаток і заможна пані всіляко опікувалася закладом.

У своєму заповіті Анна Оленіна-Андро заповіла всі свої землі монастиреві та попросила поховати її на території обителі. Анна прожила 80 років.

Корець, Свято-Троїцький жіночий монастир, могила Анни Андро

Після всіх цих храмових екскурсій і мелодраматичних історій — ще декілька слів про історію Корця.

Окрім порцелянового заводу, одного з найбільших підприємства Волині, в Корці відкриваються шкіряні та полотняна, суконна мануфактури, цегельний заводик.

Корець

Проте після смерті підприємливого Чарториського, його спадкоємці не змогли чи не мали бажання розвивати місцеву промисловість. Більшість мануфактур банкрутує і закривається. Містечко знову живе переважно з торгівлі, благо через нього проходить Брест-Литовський тракт.

Торгова «спеціалізація» Корця має ще одне пояснення: на початок XX століття три чверті його населення складали євреї. На 500 з гаком православних мешканців працювали шість церков, на майже чотири тисячі євреїв — дві синагоги. Майже вся єврейська громада була знищена гітлерівцями.

Після Першої світової, Корець знову згадав про давній прикордонний статус. Саме містечко стало польським, неподалік проходив кордон. І в польський, і в радянський період Корець залишається адміністративним центром району (гмини).

Цікаво, що упродовж радянських років, монастир залишається діючим. (В УРСР діючими залишались лише дев’ять обителей). Сюди переселятимуть монашок із Дермані, Пляшевої, Зимного. Звідси згодом будуть відроджуватись закриті владою обителі.

Корець, на цьому місці буде

Корець, будинок культури

Корець, торговий центр

В наші дні чи не головний потенціал Корця — все ж траса Львів-Рівне-Київ. Завдяки їй тут вже збудований непоганий мотельний комплекс. І дуже вже шкода геть нікому не потрібного замку. Особливо на фоні монастирських розкошів…

Корець на Google-картах. Проїзд на автомобілі від Києва — 260 км (біля 3 годин дороги), від Рівного — 66 км, від Львова — 278 км. Комплекс монастиря знаходиться в центрі містечка. Щоб знайти замок Острозьких слід проїхати до головної площі і навпроти торгового центру звернути у провулок, проїхати 100 метрів, повз Миколаївську церкву. Келії василіянського монастиря – праворуч дороги в напрямку Рівного, перед мостом. За мостом, ліворуч – поворот до костелу.

Поруч варто глянути на костел і палац у Великих Межирічах, костел в Невіркові, замок у Губкові, симпатичний Новоград-Волинський. Оригінал поста.


Переглянути більшу мапу

Корець

Бонус-трек

Анна Оленіна-Андро Я васъ любилъ; любовь еще, быть можетъ,
Въ душ? моей угасла не совс?мъ;
Но пусть она васъ больше не тревожитъ;
Я не хочу печалить васъ нич?мъ.

Я васъ любилъ безмолвно, безнадежно,
То робостью, то ревностью томимъ;
Я васъ любилъ так искренно, такъ н?жно,
Какъ дай вамъ Богъ любимой быть другимъ.

Поділитись:
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • del.icio.us
 • email
 • PDF
 • Print

Читайте також:

3 коментарі

 1. The freelance writing can’ puzzle out your life problems, hence, it is possible to have great knowledge referring to this good post.

 2. thank you a lot for sharing this with others, Ukraine is a great place to go and to live in, my choise is to live there!!!

 3. Цікаво. Оригінальний підхід до викладу історії.

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.