Фастів. Костел

Про сам Фастів брутальна оповідь була раніше. Зараз – про “родзинку” міста, яка сторицею компенсує усю фастівську провінційну занедбаність. Мова про костел, або як він офіційно іменується, про Дім Воздвиження Святого Хреста.

Фастів, костел Воздвиження Святого Хреста

Круто, еге ж?

Перший костел у Фастові, як я вже розказував, було збудовано наприкінці XVI ст. єпископом Йосипом Верещицьким. Згодом тут діє вже кілька католицьких громад, зокрема єзуїти, бернардинці. Не забувайте, що Фастів був польським містом.

Фастів, костел Воздвиження Святого Хреста

В 1723-му році (цими знаннями я збагачують звідси) на місці старого єпископом Самуелем Оргою будується новий костел, також дерев’яний. Його (костел, а не єпископа) успішно спалюють гайдамаки у рік Коліївщини.

Фастів, костел Воздвиження Святого Хреста

Новий і знову дерев’яний костел відбудовують у 1793-му році. До початку XX століття споруда дотягнула, але не відповідала потребам місцевої громади. От що писав Київський губернатор (це не Віра Ульянченко, а її попередник років так на 100):

…существующий ныне в городе Фастове костел – деревянный, очень ветхий и недостаточно вместительный… Костел расположен позади строений обывателей г. Фастова на расстоянии нескольких верст от Фастовской Воскресенской церкви и около 1 версты от Фастовской Покровской церкви… Ввиду недостаточной вместительности и ветхости существующего костела в постройке вместо него нового костела с увеличением размеров такового, в действительности встречается надобность.

Фастів, костел Воздвиження Святого Хреста

Заперечень проти будови не було. Костел зводили за проектом архітектора Домбровського з 1903-го по 1911-й роки. Блека пише, що фінансує будову графиня Браницька, спадкоємниця колишніх власників Фастова і Білої Церкви). Проте або внесок був недостатнім, або і взагалі Іра мала на увазі її родичку, Олександру Браницьку, котра дала обітницю збудувати дванадцять церков, чим і займалась в першій половині XIX століття (про це я розказував в оповіді про Шамраївку).

Фастів, костел Воздвиження Святого Хреста

У фінансуванні будови брала участь не лише громада, а й уряд. А коли і цих грошей не стало, то в майбутньому костелі, вже в останній рік будови влаштовують благодійний концерт! В програму були включені твори Баха, Рейберга, Паулса, Шумана.

Фастів, костел Воздвиження Святого Хреста

Першим деканом стає ініціатор будівництва ксьондз Станіслав Шептицький.

Храми я не вмію описувати, тож цитуватиму. Побудований костел в романо-готичних формах, характерних для архітектурних споруд останньої чверті XIX століття. На фундаменті з бутового каменю зведено стіни з жовтого цегли. Конструкції даху були виготовлені з сосни та покриті зеленою і червоною черепицею. В інтер’єрі храму одразу привертають увагу галерея, хори, підлога, стрункі пілястри та колони з пишними капітелями.

Фастів, костел Воздвиження Святого Хреста

Головний, західний, фасад увінчують дві башти, між якими розташований центральний вхід в костел. Над входом – велике кругле вікно ( «троянда»), традиційний елемент готичних храмів. На фасаді розміщена скульптура єпископа і сюжетна композиція «Христос благословляє дітей».

Фастів, костел Воздвиження Святого Хреста

Костел має істотну особливість: західний фасад споруди асиметричний. Асиметрія проявляється в усьому: елементами декору, формами вікон і т. д. Дві його башти однакові в плані, зовні абсолютно різні. Південна майже вдвічі вище північної, чотирикутна по всій висоті, з наскрізними спареними арками у верхній частині.

Фастів, костел Воздвиження Святого Хреста

З 1935-го тут діє романо-готичний склад. Більшовики вміли знайти якнайкраще використання для будь-якої споруди. До кінця XX століття костел заледве дотягнув: підлога, стеля, вітражі, двері, сходи – все було знищене. Частково був навіть розібраний цоколь, а фасадом зміїлись численні тріщини.

Фастів, костел Воздвиження Святого Хреста

Виконком планує розмістити тут краєзнавчий музей і замовляє проект реконструкції. Потім план міняють під органно-концертний зал. Проте в 1991-му році не без допомоги Валентини Терешкової храм передають церкві. На цей час у зруйнованому храмі вже відправляють богослужіння.

Фастів, костел Воздвиження Святого Хреста

На честь відродження храму секретаріат Ватикану направляє телеграму:

Його Святість Іван Павло II перебуває в духовному єднанні з пастирями і вірними фастівської громади, що зібралися поруч зі своїм єпископом на торжестві освячення відродженої святині. Святіший Отець бажає, щоб цей храм став для віруючих особливим місцем зустрічі з Богом і зростання у вірі, надії і любові.

Фастів, костел Воздвиження Святого Хреста Фастів, костел Воздвиження Святого Хреста

Відновленням храму опікувався отець Зиґмунд Ян Козар. Цей домініканський священик тривалий час проповідував в Білорусі і Ленінграді. Він і відправляв першу службу Божу у Фастові у заново освяченому храмі в 1990-му році.

Реставраційні роботи відбувались за проектом київського архітектора Юрія Дмитровича. 20 вересня 2003 року відбулася урочиста меса, присвячена 100-річчю фастівського костелу. А за кілька днів по тому Зигмунд Козар помер.

Фастів, костел Воздвиження Святого Хреста

Ім’я Зиґмунда Козара носить площа перед костелом. Тут же розташована будівля домініканського монастиря Воздвиження Святого Хреста. (Якщо я не помилився, звісно).

Фастів, монастир

Перед костелом – великий святковий розклад подій…

Фастів, костел Воздвиження Святого Хреста

…і дошка оголошень з… карикатурою на релігійну тематику.

Фастів, костел Воздвиження Святого Хреста

Окрім костелу у Фастові збереглась дерев’яна Покровська, чи як її ще називають Палієва церква 1740-го року. Проте саме костел, як на мій погляд, відтіняє місто, роблячи з нього лише тло для власної, нехай і дещо новодільної краси.

Фастів

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.