Фастів. Місто

Дехто думає, що Фастів – то лише вокзал. Це, ясна шпала, не так. Є і вокзал, бо Фастів з 1870-го року стає вузловою станцією. Проте це зовсім не означає, що окрім колій у Фастові і перечепитися немає за що!

Фастів, вокзал

Почнемо з назви. Вона є надзвичайно українською за своєю фонетикою. Як хверма, наприклад. Бо ніби має стосунок до… хвостів. Колись у цих краях сталася кровопролитна битва русичів з степовиками. Відрубані хвости коней кочівників були для князівського війська як скальпи ворогів для індіанців. Звідси і Хвостів або Хвастів.

Фастов (Хвостов), местечко Киев. г., Васильков. у.; стан. ж. д., торговля хлебом, 9642 ж.; Ф. древнее поселение, в летописях известно с XV в. Словарь Брокгауза и Ефрона.

Фастів

Окрім хвостатої версії, місто ніби іменують на честь річки чи струмків, які звалися “фосами” (я знаю, що фоса – то бічна канава). Декому і взагалі у тому слові вчувається щось скіфське.

Фастів

На вікі написано, що місцеві дослідники з’ясували, що ім’я Фаст (Фост) зустрічається двічі – 912 року та 944. Важливим є те, що це ім’я зустрічається не в легендах чи переказах, яких чимало подає літописець, а в історичних документах – договорах з греками.

Фастів

Ключовим, очевидно, є визначення “місцеві” щодо дослідників. Бо визнаною датою утворення міста вважається 1390-й рік. Тоді в грамоті литовського князя Володимира Ольгердовича підтверджувалось право на володіння Фастовом родом князів Рожановських.

Фастів

В 1593-му році київський єпископ, мислитель і поет Йосип Верещинський домагається звільнення містечка від сплати податків, створює тут парафію, будує костел і замок. Він навіть перейменовує Фастів у Нові Васю Новий Верещин. Після його смерті містечко знову стає Фастовом. Указом короля Сигізмунда III від 1601-го року Фастову надаються численні додаткові привілеї.

Фастів Фастів

Зоряних епізодів в історії Фастова було два. Перший – це особливий статус містечка, як де-факто столиці “Палієвої держави”. Козацький полковник Семен Палій був активним учасником багатьох походів. Воюючи почергово проти турків і поляків, Палій звертається до московського царя з проханням сприяти об’єднанню Правобережної і Лівобережної України в єдину гетьманську державу.

Фастів, пам'ятник Леніну

Палій запроваджує на значній території автономне управління із справлянням мита, спільним захистом земель. Фастів Палій обирає своєю резиденцією.

Багато тут полягло моєї праці. Узяв я це місце, залюднив його, побудував церкви Божі та прикрасив їх.

Фастів

За таку антипольську діяльність уряд спершу ув’язнює полковника. Проте згодом знаходить порозуміння і рішенням Яна Собеського повертає Палія до управління Фастівщиною. У свою чергу московський уряд, який спершу скептично поставився до закликів Палія, пропонує йому вибір між Москвою і Варшавою. Той ніби обирає Польщу. Але вже за кілька років то союзничає з шведським королем Карлом XII, то навпаки підбурює козаків проти зрадника Івана Мазепи.

Фастів

Коротше, закінчується це все спершу ув’язненням в Батурині, потім засланням до Сибіру, а потім реабілітацією і почесним похованням під Києвом.

Ну оминув Фастів і гайдамацький рух. А під час Коліївщини її окремі ватажки роблять Фастів своєю резиденцією, що натомість не принесло містові нічого доброго.

Фастів Фастів

На Фастівщині неодноразово буває Тарас Шевченко. Його біографи тепер сперечаються, чи брав він особисто участь у археологічних розкопках, чи обмежився малюванням і записами народної творчості.

Фастів

Як я сказав на початку, в 1870-му році через Фастів будують колію на Одесу. Містом розбудовуються промислові об’єкти: цегельні, мило- і медоварні, спиртзавод, пивоварня Зіберта (пивзавод діє й досі, у складі АТ “Оболонь”; тут випускають, наприклад, “Пшеничне”), котельно-механічний завод (завод Брандта, а нині – мрачний еталон соцреалізму “Червоний жовтень”). На останньому працював видатний винахідний Микола Бенардос.

Фастів, пам'ятник Миколі Бенардосу

(На фото, якщо ви придивитесь, то побачите пусту горілчану пляшку, яку сучасні фастівчани дбайливо запихають до правої руки винахідника). Бенардосу належить понад 120 винаходів, у тому числі електричного зварювання і різання металів. У Фастові, де він поселився наприкінці 1890-х років, Микола Миколайович і похований.

Фастів

Отже, про другий зоряний епізод в історії Хвастіва. Тут, 1 грудня 1918 року був підписаний акт про злуку Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки. Акт підписали прямо у вагоні.

Фастів, музей-вагон

Від ЗУНР прибули Льонгін Цегельський і Дмитро Левицький, від УНР – Володимир Винниченко і Симон Петлюра. Злиття, чесно кажучи, означало скоріше поглинання.

Західно-Українська Народна Республіка, з огляду на витворені історичними обставинами, окремими правними інституціями та культурними й соціальними різницями окреміжності життя на своїй території її населення як будучій частині неподільної Української Народної Республіки, дістає територіальну автономію, которої межі означить у хвилі реалізації злуки обох Республік. Тоді також установлені будуть детальні условини злуки обох держав.

Чому для такої історичної миті обрали вагон я не копав, але така злука на колесах апріорі не могла бути надійною.

Фастів, музей-вагон

Музей, як ви бачите, очікує на натовпи туристів. Причому на сусідній табличці є примітка, що в зимовий період відвідування взагалі припиняється.

Фастів

Воєнна і повоєнна історія Фастова нічим особливим не відзначається. (Зверніть увагу на балконну еволюцію).

Фастів

Головним осередком його життя залишається залізниця. Дванадцять підприємств і біля 5 тис. осіб прямо зав’язані на неї.

Фастів, вокзал

Фастів, вокзал

Близкість до Києва попри всі очевидні негативи, має й певні плюси. Сюди почали “тікати” від столичної дороговизни деякі крупні компанії. Проте важко сказати, що їх діяльність наразі сильно позначилась на пейзажах Фастова.

Фастів

Фастів

Фастів

Ну а про головну окрасу (так, вона існує!) Фастова – наступного разу.

Фастів, вокзал

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.