Чубинці

Водяні млини відомі людству як мінімум дві тисячі років. Їх описує ще римський архітектор та інженер Марк Вітрувій (той самий, що будував військові машини Юлію Цезарю, “батько” відомої з “Коду да Вінчі” Вітрувіанської людини).

Чубинці, млини

Для підсилення енергії річку перегороджують греблею, через отвір вода падає на водяне колесо. З нього зубчастою передачею, шестернями рух передається на вальці. Ну а далі – далі варіантів було безліч.

Чубинці, млини Чубинці, млини

Вода допомагала надувати міхи для металургії, виготовлювати папір, пиляти дрова, дубити шкіру, обробляти коноплі. І, звісно, молоти і просіювати зерна.

Чубинці, млини

Млинарство вже згадується у “Руській правді”. Греблі і млини були мало не в кожному селі на Тетереві, Росі, Роставиці, Случі, Сулі, Горині, Псьолі Ворсклі…

Чубинці, Роставиця

Пам’ятаю ще ту, стару, греблю. Було хоч яйце по ній коти! Обабіч — шлюзи із заставками. У повінь їх піднімали, і все, що в кригу вмерзло, виривав з корінням, забирав льодохід. Річка глибока, багатовода, тому млин навіть у посуху працював. Ось корба на шлюзі ще збереглася — нею пропускали на лоток воду. Падала з висоти, крутила камені, вальці. Питльоване борошно мололи, олію били, гречку й просо шеретували. Поки не передали комбікормовому. І наче душу вийняли в старого трудівника: відвезли турбіни в металобрухт, підвели електроенергію… Ніхто вже за шлюзами не доглядає, не порає греблі. Не пригадую, коли й льодохід востаннє був. Як працював млин на воді, то й річка мала господаря: мірошники підтримували рівень — стежили, щоб стік був спокійним, вирівняним, щоб русло не замулювалося, не заростало.

Чубинці, Роставиця

Мірошник – то мельник, людина, що доглядала і за млином, і за греблею.

Чубинці, млини

В мельника, чий млин на горі, чарівна дочка.
А у мене хата стара і в саду бузочок.
Я лежу й дивлюся у небо на білі хмари.
А пастух Свирид на горі пасе отару.

Чубинці, млини

Чубинці – село на Роставиці. Тут одразу збереглися кілька млинів ще з XIX століття. Лише на відміну від сусідньої Шамраївки вони вже не діють.

Чубинці, млини

Млини аж занадто монументальні.

Чубинці, млини

І, як пишуть путівники, нагадують середньовічні замки.

Чубинці, млини

Чубинці, млини

Були часи, коли млини гуркотілі мало не цілодобово. Дерли просо, перловку з ячменю, пшеничну кутю, мололи борошно на хліб та пироги.

Чубинці, млини

Млини в Чубинцях були чи не найбільшими в краї. На три жорнових камені і на 12 вальців. Нині тут комори. І то більше зачинені.

Чубинці, млини

Унікальна гребля збереглася.

Чубинці, Роставиця

Оцініть інженерну красу цієї конструкції!

Чубинці, Роставиця

Багато в чому життя в Чубинцях тече по старому.

Чубинці

От хіба млини вже нікому не потрібні.

Чубинці, млини

Поділитись:
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • del.icio.us
 • email
 • PDF
 • Print

Читайте також:

Один коментар

 1. Доброго Дня!Вітаю з Різдвом Христовим!
  Пише Вам автор сайту “Млини України” Лавріненко Назар.
  На Вашому сайті розміщено відомості про водяні млини в с. Чубинці.
  Прошу дозволити використати фото з Вашого сайту на своєму сайті http://www.mills.org.ua у статті про вказаний населений пункт.

  З повагою та надією на подальшу співпрацю, Назар

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.