Шамраївка

Ні, в цього села, що на Сквирщині Київської області немає особливих історичних заслуг. Звичайне село, під дві тисячі мешканців, з вибіленими хатами, льохами і розливами неспішної Роставиці.

Шамраївка

Та все ж є як мінімум три причини Шамраївку не оминути. Перша – це старий млин.

Шамраївка, млин

Власне млинами в цих краях здивувати важко. Їх чимало збереглося, частина з них діючі. (Це розклад роботи іншого подібного млина. Шамраївський працює лише по суботам, а олійня – щоп’ятниці).

млин

Будівлю спорудили у другій половині XIX століття, а перебудували – в 1907-му.

Шамраївка, млин

Шамраївка, млин

Відтоді збереглася і значна частина обладнання. Якщо це можна так назвати. (Я тут був в неробочий для млина день, тож бажаючі можуть глянути на фото в іншому блозі).

Поруч розташована не менш автентична комора…

Шамраївка, млин

…з рамкою металошукача на підході.

Шамраївка

Друга причина глянути на Шамраївку — кам’яний храм на честь святителя Спиридона Тримифунтського. Церкву збудували в 1839-му році коштом Олександри Браницької (до заміжжя Енгельгарт). Тої самої, що розбудувала унікальний парк “Олександрія” у Білій Церкві.

Шамраївка, церква св. Спиридона

Олександра виконувала обітницю про побудову дванадцяти церков. Проте до освячення храму не дожила. Діти Браницьких були католиками, тому храм добудовувався без особливої наснаги ще десять років.

Шамраївка, церква св. Спиридона

Вибір храмового свята був зумовлений тим, що саме на день пам’яті святого Спиридона народився цар Олександр І.

Шамраївка, церква св. Спиридона

До речі, Спиридон Тримифунтський народився на Криті, наприкінці III ст. За короткий час з пастуха став єпископом, завдяки дару чудотворення і за заслуги у боротьбі з аріанами (тими самими, чия вежа височіє під Ямполем). Спиридон запросто підкорював стихії, повергав ідолів і повертав до життя мертвих. (Подібні дзвони з балонів я бачив у Чорнобилі).

Шамраївка, церква св. Спиридона

Одного разу до нього прийшла жінка з мертвим малюком на руках. Добрий Спиридон повернув дитя до життя. Від радостей мати впала мертва до долу. І що ви думаєте? Правильно, Спиридон і її оживив. От такий крутий критський праведник є покровителем шамраївської церкви.

Шамраївка

Третьої причини в Шамраївці на перший погляд не видно. Це золотий голос України (чи не золотий вже? і чи не України?) Таісія Повалій. Співачка родом саме з цього села і цілком вірогідно робила перші кроки на сцені у місцевому клубі, що праворуч від спиридонівської церкви.

Шамраївка

Сюди до тещі наїжджав копати бульбу Ігор Ліхута.

Дочко, кого це ти собі знайшла?! Він же лопату тримати не вміє!“, – бідкалась мама Таї.

Шамраївка

Ніяких повалійних ознак у селі не видно. Це ж вам не Хоружівка, зрештою.

Шамраївка

Поділитись:
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • del.icio.us
 • email
 • PDF
 • Print

Читайте також:

Один коментар

 1. Медвідь Юрій Володимирович

  Народився та виріс в Шамраївці.Закінчив середню школу.Зараз мешкаю,поряд,в Білій Церкві.Люблю своє село та кожні вихідні приїжджаю до своїх батьків.

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.