Буки. Синтез бароко, модерну і… жаби

Кажуть, що на місці цього села, що на Сквирщині, колись було руське місто Бакожин. Принаймні в окрузі збереглися залишки городища, занесені до реєстру пам’яток археології національного значення. Та не славним минулим живуть маленькі Буки.

Буки, маєток Суслова

Тут збудував свій «замок» місцевий багатій — Іван Суслов, керівник сквирської агропромислової корпорації і один з сподвижників Юлії Тимошенко. Починали з того, що розчистили русло річки, яке за багато років перетворилося на справжнє звалище для сміття. Сюди скидали непотріб не лише мешканці найближчих сіл, а й сквирські підприємства.

— Завалили річку так, що вона нагадувала брудний потічок, який можна було перейти вбрід, підкотивши штани,— розповідає Іван Суслов.— Сміття накидали стільки, що ми вивезли його аж 1700 вантажівок. Причому КамАЗи набивали вщерть, наче той дядько, що везе добро додому…

Буки, маєток Суслова

Після очищення берегів Господар (так його тут називають) приступив до спорудження міні-ГЕС. Дає вона лише 40 кіловат. І є фактично забавкою. Суслов стверджує, що причина — у нерозумінні з боку чиновників важливості розвитку малої енергетики.

Буки, маєток Суслова

До агропромислової корпорація «Сквира» входять п’ять колгоспів, чотири заводи, районні «Сільгосптехніка» і «Сільгоспхімія», ринки, магазини. На 14-и тисячах гектарів землі працюють 1,5 тисячі людей.

Буки, маєток Суслова

Буки, маєток Суслова

Суслов утримує і Центр розвитку дитини «Сім». Цей сиротинець став ще одним починанням Господаря. Кожного з 19-и його вихованців Суслов називає власною дитиною.

Діти для Суслова — любов особлива. І для своїх названих дітей він забезпечив умови особливі, яким може позаздрити кожна дитина, що має свою сім’ю. Щомісяця на банківський рахунок кожної дитини перераховують по 100 доларів. Щороку діти в літні місяці оздоровлюються в Криму, а найбільш старанні заохочуються поїздками за кордон. Кожному гарантовано вищу освіту, а після здобуття освіти — квартиру чи будинок, автомобіль, роботу, підтримку, якщо буде бажання започаткувати власну бізнесову справу.

Сім — щасливе число Господаря. Він сам сьома дитина в родині. Цю цифру можна зустріти на бруківці,

Буки, маєток Суслова

…або на фасаді будинкової вежі.

Буки, маєток Суслова

СІМ — тобто Суслов Іван Миколайович. На виїзді Сквіри мені на зустріч вирулив чорний Хамер. Номера — чотири сімки. :)

Зараз на вихованні в СІМі 12 названих сина і 12 донечок. Старший (рідний) син Євген вже впевнено стоїть на ногах. В 21 рік (очевидно що не без татової помочи) його обирають мером райцентру — Сквіри. Наймолодший мер Європи (!) стрімко робить кар’єру і в 2006-му обирається до Верховної Ради. Він входив у першу десятку БЮТу.

Буки, маєток Суслова

— У 16 років я дав малому бізнес. Сказав: ти маєш право найняти на роботу прибиральницю, бармена, а решту повинен робити сам. Бухгалтерію і все таке інше. Щоб міг сам одягтися і щомісяця дати три-чотири тисячі гривень братикам і сестричкам — туди, мамі, в дитбудинок. Я своїм дітям завжди кажу, і не просто кажу, а власним прикладом показую, що свою державу треба любити не тільки до глибини душі, а й до глибини власної кишені.

Маєток Суслова носить назву будинку відпочинку агрокорпорації «Сквира». Парадний в’їзд прокладено через греблю. Причому таким чином, що їхати доводиться фактично по воді.

Буки, маєток Суслова

— Оце Україна, отут її справжні герої!.. Я побачив їх саме в Буках і пошкодував, що не зміг побувати тут раніше, у часи свого прем’єрства, щоб познайомитися із Сусловим.Анатолій Кінах.

Буки, маєток Суслова

Іван Суслов для мене — образ харизматичного українця з доброю, можливо, дещо сентиментальною, душею. Однак ця людина має козацький дух і здатна відстоювати справедливість до кінця.Юрій Кармазін.

Буки, маєток Суслова

Знайшов я і таку цитату. Очевидно, що не всім діяльність Господаря була до вподоби.

Ми, жителі села Буки Сквирського району Київської області, звертаємося до Вас як до гаранта Конституції, ще маючи надію, що живемо в правовій державі. З великим обуренням дізналися про замах на життя Суслова Івана Миколайовича та його сім’ю в ніч із 7 на 8 серпня 2004 року.
Пане Президенте! Хіба людину, яка працює на землі, будує храм Господній, зігріла дітей-сиріт, треба вбивати? Просимо Вас, захистіть всіх нас від свавілля бандитів, які підняли руку на людське життя, дайте можливість працювати Суслову Івану Миколайовичу на благо та процвітання нашого краю та всієї України, знайдіть і покарайте винних!«.
— Жителі села Буки: всього 60 підписів.

Буки, маєток Суслова

Буки, маєток Суслова

Про джерела таких статків писати тут не місце і не час. Все ж це подорожні нотатки, а не якась «Закрита зона».

Ми купили цю землю перед президентськими виборами,пояснює Іван Суслов. За 2,7 гектара смітника заплатили області понад 100 тисяч гривень, тоді як 3,5 гектара добротного чорнозему в Буках коштує лише 14 тисяч. Але ми знайшли такі гроші і всупереч усьому заклали парк. Нині докупили ще 18 гектарів землі для його розширення. Невдовзі він зможе посперечатися своєю красою з найкращими парками України.

Буки, маєток Суслова

В центрі села, неподалік від маєтку височіє храмовий комплекс Святого Євгенія Великомученика.

Буки, храмовий комплекс Святого Євгенія

Поруч з ультрасучасними храмами — височенна дзвіниця святого Даниїла. Збудована на честь… Кучми. Лише не Леоніда Даниловича, а його батька.

Буки, храмовий комплекс Святого Євгенія

— Тяжко захворів син Івана Миколайовича. Ліків, які б урятували йому життя, в Україні не було. Їх можна було придбати лише в Німеччині. Пошуки можливостей роздобути їх не дали бажаного результату. Тоді у відчаї як до останньої інстанції порятунку Іван Суслов вирішив звернутись до Президента (тобто до Кучми). Діставши відмову у перепустці, вирішив пробитися силою, напролом. Та де там. Охорона застосувала силу. Однак начальник охорони, дізнавшись про причину нечуваного «нахабства» підприємця зі Сквири, доповів про інцидент і його причину Президентові. Наступного дня спеціальним рейсом необхідні ліки було доставлено з Німеччини до Києва. Сина було врятовано.

Буки, храмовий комплекс Святого Євгенія

Буки, храмовий комплекс Святого Євгенія

Після революції Господаря просили зняти табличку. Суслов — відмовився. Кучмі та іншим відомим українцям Суслов навіть планує встановити пам’ятники — в ландшафтному парку, який ще в планах.

Буки, храмовий комплекс Святого Євгенія

Іван Суслов вважається ктитором, себто особою, котра власним коштом збудувала храм (між іншим ктитор має право на частину прибутків храму і навіть може передавати таке право у спадок). За будову його відзначено державною премією в галузі архітектури, а НБУ навіть випустив пам’ятну монету в серії «Відродження християнської духовності в Україні».

Буки, храмовий комплекс Святого Євгенія

Церкву збудували за один рік. Але опоряджувальні роботи тривають і досі. Раніше тут був смітник. Нічийну землю родина (читай тато) подарував синові Євгену на повноліття. Бютівський син скромно каже, що це лише умовності — фактично все належить прихожанам.

Буки, храмовий комплекс Святого Євгенія

Нині все інакше: щодня на будівництво приходять 5–6 чоловік із довколишніх сіл, бо церкви немає в жодному, розповідає Суслов-молодший. — Такі зміни у настроях сталися завдяки священикам Української православної церкви Київського патріархату, які часто навідуються в село, відправляють Божу службу, спілкуються з громадою. От і сьогодні в нас у гостях ректор Київської духовної семінарії і академії настоятель Свято-Михайлівського монастиря отець Дмитрій. Якщо раніше люди не підтримували жодних наших ініціатив, то нині й річку засмічувати не дають, і рибу ловити сітками забороняють. Для них хочеться працювати. Тож і стараємося, аби храм збудувати якнайкращий. Його розписуватимуть відомі художники. А вівтар буде зі справжнього мармуру.

Буки, храмовий комплекс Святого Євгенія

Біля храмового комплексу, у запланованому парку Господар планує встановити… фонтан з Майдану Незалежності. Саме той, що стояв на Майдані з 1950-х років і до реконструкції імені Омельченка.

Рано чи пізно його б розтягнули чи здали на металобрухт, а так серце України стоятиме в нас, радіє генеральний директор місцевої агропромкорпорації «Сквира» 49-річний Іван Суслов. — Нині ми облаштовуємо храмовий комплекс у ландшафтному парку. Думаю, за кілька років порівняно з нами будь-яка лавра «відпочиватиме».

Буки, храмовий комплекс Святого Євгенія

Іван Суслов — видатний меценат нашої сучасності. Духовний спадкоємець Євгена Чикаленка, Григорія Галагана, Симиренків, Терещенків. Своїм коштом він спорудив цілий унікальний церковний комплекс, що став синтезом українського бароко й модерну. (Це відзначено Державною премією України в галузі архітектури). Майже з усіх усюд України їдуть люди в Буки на Сквирщині, щоб побачити те диво архітектури й побувати у «Центрі розвитку дитини».

Навпроти помістя Суслова сидить на пагорбі велика бронзова жаба. Це вона душить кожного, хто роздивляється все це нескромне багатство з берега Роставиці. Принаймні так, напевне, думає меценат і духовний спадкоємець Іван Суслов.

Буки, маєток Суслова

Буки на Google-картах. Проїзд залізницею до станції Попільня (відстань від станції до Буків 30 км), на автомобілі від Києва — 115 км (біля двох годин дороги).


Переглянути більшу мапу

p.s. В Буках я побував в квітні 2009-го. За останній час маєток ще розбудувався, завершується монтаж фонтану. Подорож до Буків стала популярним маршрутом вихідного дня для киян. Господарі як правило дозволяють гуляти безпосередньо на території — до звіринцю (є і така атракція) та бесідок. У мережі можна знайти чимало відповідних фотозвітів. Пощо така слава самому Суслову — для мене загадка.

Блог про подорожі

Поділитись:
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • del.icio.us
 • email
 • PDF
 • Print

Читайте також:

7 коментарі

 1. Я тут також був!!!

 2. я тож туда хочу поїхать з групой!!!!як??

  grygorii Reply:

  Маршруткою від м.Либідська(навпроти магазину”Руслана”) “Київ-Сквира”(в одну сторону 25грн, їхати близко 1.5години). З м.Сквира на автобусі близько 20хв до с. Буки. Якщо виїхати з Києва о 8:00, то зі Сквири о 10:00, йде автобус повз с. Буки(проїзд бесь 4-5грн). На таксі близько 50грн.

 3. Я бачив такі поїздки десь тут
  http://www.uu-travel.com/

  А ще краще – читайте ось цю спільноту http://community.livejournal.com/ua_travels

 4. …я живу за 3км звідси…
  В кого є питання, пишіть на grygorii_kostenko@uk.net

 5. вчора ми там були!!!!!дуже сподобалося!!!!!!ми такого не очікували!!!!!приїдемо ще!дуже гарно!