ПРИкарпаття – ЗАкарпаття. Частина 2 – Фестиваль-етноеволюція у Космачі

Апогей косівської подорожі – фестиваль-етноеволюція «Великдень у Космачі». Тож з Косова їдемо до Космача.

Космач – чи не найбільше в Європі село, розкинулося на 15 км, серед мальовничо-барвистих карпатських краєвидів. Аж дух захоплює! Не дивно, що серед такої краси найбільше талановитих майстрів, які знаються на всіх народних ремеслах. Це жива традиція гуцульської культури. Крім того, славний Космач і пам’ятю про народного ватажка опришків Олексу Довбуша (колись жила в селі його кохана, а зараз є музей і камінь Довбуша), спогадами про Космацьку самостійну республіку, яку колись тут проголосила УПА. А ще в Космачі знайдено давні святилища і жертовники, які не мають аналогів у Європі.

А з новітньої історії – Міжнародний фестиваль-етноеволюція «Великдень у Космачі»! Цього року він пройде вже втретє, 1–3 травня 2009 р.

А нам пощастило побувати на першому 2007-го. Хочете побачити-відчути справжній гуцульський колорит?

Фестиваль «Великдень у Космачі» – «гарний, як космацька писанка»

Зранку-раненько Космач убирається у гуцульські строї.

На це передусім звертаєш увагу, потрапляючи до «келії сонця» – так тлумачать лінгвісти назву Космач. Адже, якщо поглянути на село з висоти гір, то центр Космача скидається на сонячний диск, а 32 його присілки – на сонячні промені. І в космацькому вбранні, вишивці – здебільшого теплі сонячні барви.

А далі тебе просто закручує і несе бурхливий, строкато-барвистий вир вражень, голосів, посмішок, музики і дивовижної енергетики! А вона в усьому. В намисті і вишиванках,..

…гончарних, плетених і дерев’яних виробах, сувенірах на будь-який смак,..

…килимах, ліжниках і в традиційному одязі.
– Приміряти? Та будь ласка!

– Зробити ляльку? Залюбки!

– Скуштувати? На здоров’я!

Сирні коники, гуцульський бануш та бринза – їж досхочу. Хух!.. Всього годі й полічити! І над усим цим царює у найрізноманітнішій своїй формі її величність писанка!

Адже Космач особливо славиться писанкарством. Тож прислів’я «Гарна, як космацька писанка» – не даремне.

На різних конкурсах писанкарства космацькі умільці посідають перші місця. Тому на Космацькому фестивалі традиційно проводять Всесвітній з’їзд писанкарів! На нього з’жджаються писанкарі з усіх-усюд: Франції, Великобританії, Німеччини, Польщі, США, Канади, Бразилії, Венесуели, Австралії, Австрії. Не проти спробувати? Будь ласка, майстер-класи з писанкарства та інших народних мистецтв.

І увесь цей строкато-барвистий колорит присмачений показами українських дизайнерів та модельєрів, документальних, анімаційних та художніх фільмів, вуличними театрами, музиками і танцювально-співочими гуртами.

Та варто просто походити вуличками Космача…

…серед охайних чепурних будиночків поміж високих гір.

Дуже багато молоді, а для фотографів – тут взагалі рай! Щороку програма фестивалю дещо змінюється, планують надати йому статус державного, але незмінне одне – дивовижна енергетика унікального села, де чи не в кожній хаті – талановитий майстер.

«Моя хатка при дорозі, моя хатка крайня…» Де переночувати?

Є бажання залишитися на кілька днів? Тоді – «зелений туризм». У Космачі (і в сусідньому селі Прокурава, що поруч) він популярний.

Можна заночувати у наметах, а питання «фестивальної» парковки часто вирішується просто.

«Аби Кути не минути, до Космача повернути…» Як добратися?

Безпосередньо до Космача є тільки дві дороги (однією їхали в село, з Косова у бік Яблунова, іншою – з нього) – обидві бажають кращого. Переважно каміння. Їдьте, якою виходить, особливо не прогадаєте. Але це компенсує чудова, мальовнича природа довкола,..

…чисте повітря, цілюща вода з гірських струмків і гуцульська унікальна культура. Адже Космач називають «Серцем Гуцульщини». Воно б’ється високо в Карпатських горах ще з 1412 р. І це варто відчути.

Відчути, як б’ється серце Гуцульщини саме у фестивальні дні.

Залишайтесь. Поїдемо далі. Після ПРИ- до ЗАкарпаття – на долину нарцисів коло Хуста і Синевир.

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.