Батурин. Козацька фортеця

Приводом знову відвідати Батурин стало завершення відбудови козацької фортеці. Та наполегливість, з якою Віктор Ющенко рухає батуринський проект не може не викликати повагу і до певної міри… жалю. Бо якби президент застосовував ті ж зусилля і на реформаторському поприщі, нам би, ймовірно, не було за нього так соромно.

— Для відбудови стін привезли два ешелони дубових колод, — розказував археолог Володимир Коваль. — Відтворюємо фортецю точно такою ж, як вона була за часів гетьманату. Спочатку про її розміщення та розміри ми геть нічого не знали. Адже плану тогочасного Батурина не збереглося, існує лиш два короткі описи 1654 та 1724 років. Археологи 12 років вели розкопки, щоб зрозуміти, якою була фортеця. А вона займала 25 га, укріплювалася трьома баштами та частоколом. Кожні 15–20 років її дерев’яні стіни підгнивали, тоді їх розбирали та будували нові.

Ще кілька років тому на цьому місці була пустка. Символом початку відбудови став багатотонний камінний хрест, поставлений, якщо я не помиляюсь, 2004-го року.

З цього місця відкривається вид на річку Сейм.

На подвір’ї фортеці відбудовані гетьманський палац, гетьманська скарбниця, дерев’яна церква Воскресіння Господнього і криниця.

Палац зведено на залишках оригінального фундаменту. В скарбниці має бути відкрита виставка грошей і гетьманських клейнодів.

Церкву Воскресіння Господнього відбудували в 2008-му.

У підземеллі храму поховані останки батуринців, котрі загинули 1708-го року.

З одного боку фортеця оточена ровом. Його дерев’яні стіни, напевне, ефективніші за просто земляні.

З протилежного боку над урвищем невисокий паркан з палей.

Фортечна стіна цілком в дусі усіх бачених раніше — галереї, бійниці, вежі. З тою лише різницею, що все з дерева.

Сучасні безпекові вимоги не додають новозведеній фортеці автентичності.

Чесно кажучи, відчуття муляжності серйозно заважає сприйняттю. Мені це нагадало бутафорне містечко з Зоряних війн, збудоване в Сахарі, яке є нині туристичним об’єктом Тунісу.

Значно цікавішим виявився розташований поруч музей археології. Колись в цій будівлі була церковна школа, потім дитячий садочок. (Нині садка в Батурині немає).

Музей невеликий — лише два зали. Але впевнено скажу, що це один з найкращих вітчизняних музеїв. Експозиція оформлена вельми вдало, креативно, сучасно. І справа не лише в нових світильниках чи оригінальних інсталяціях. Справа в тому, що більшість наших музеїв банально нецікаві.

Одна частина експозиції присвячена доісторичному періоду. Працівники музею стверджують, що більшість його експонатів знайдені саме на території сучасного Батурина. Наприклад, як оці залишки мамонту. (Судячи з пам’ятника мамонту на батьківщині Ющенка волохаті тварини активно топталися в цих краях).

Другий зал оповідає про знахідки козацького періоду.

Талер — тато долара.

Козацькі люльки. Музейники особливо пишаються люлькою у вигляді чобітка. До речі, тут мені підтвердили мої підозри щодо того, що козаки курили не лише тютюн, який був доволі дорогий. Тому курили різні висушені травички, у тому числі — коноплі. Проміняти на які жінку в принципі можна.

А це знаменита козацька кружка, з якої пили на знак дружби двоє одночасно.

Безумовно, і в цій експозиції важливим акцентом стала батуринська трагедія. Від її наслідків містечко по суті не оговталось і досі.

Картина називається, здається, Батуринські яблука. На посохлій яблуні висять ще теплі тіла, під копитами вбиті жінки, діти, а Меншиков вирішив поласувати яблучком. Поруч на стенді фотографії понівечених скелетів, знайдених під час розкопок.

На майдані Батурина в січні 2009-го відкрили скульптурну композицію Гетьманська слава. Відкривав її, само собою, Віктор Андрійович (на його сайті цей монумент називається чомусь композицією культурною).

На ній зображені всі гетьмани, що так чи інакше мали стосунок до історії Батурина — Многогрішного, Самойловича, Мазепу та Розумовського. Ющенка на композиції наразі нема.

Для підсилення ефекту поруч встановили ще одну мідну компанію. Взагалі, кількість скульптурних людей значно перевищує кількість туристів. Хоч працівники музеїв втішено кажуть, що людей приїжджає тепер дуже багато, і вони навіть працюють без перерви. Та від нуля багато — це будь-яка цифра. А направду туристів як не крути мало.

Зачиненим стоїть відреставрований за гроші олігархів палац Розумовського. (Фото його інтер’єрів можна переглянути). Саме тут Тіна Кароль, Ольга Сумська і компанія урочисто отримували нещодавно державні нагороди.

Про історію Батурина я розказував ще в липні. Судячи з усього, на наступні кроки з відбудови гетьманської столиці доведеться зачекати (планувалось ще відбудувати церкву Святої Живоначальної Трійці і невідомо кому потрібний військовий ліцей). Проте і зараз зроблено чимало.

Поділитись:
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • del.icio.us
 • email
 • PDF
 • Print

Читайте також:

22 коментарі

 1. Якось автор фотографій дуже скептично відноситься до відбудови. Чому це військовий ліцей нікому не потрібен? І чому ще один пам*ятник поставили “для підсилення ефекту”?
  Туристів мало тому що ніхто не рекламує фортецю, і народ несвідомий в нас, нецікава своя історія, краще подивитися суперові російські фільми по телику.

 2. Щодо потреби в ліцеї пошлюся на думку Анатолія Гриценка. http://www.proua.com/news/2008/07/09/190349.html

  Ну а про несвідомий народ… Гадаю, що і зуби чистили б досі “несвідомі” зубним порошком, якби не реклама Блендамета з Колгейтом. Так, справа в рекламі. А не в народі чи серіалах.

 3. Дякую автору, корисний сайт (перед тим як кудись їхати можна подивитися фоти і легше вирішити – варто чи ні туди їхати). Планую відвідати Батурин.
  В Пустовійтівці вже був, це недалеко від Батурина. Запрошую всіх до сумської області. Тепер є на що подивитись, раніше не було ;)

 4. Автор,спочатку розберися в питанні про яке пишеш!Небуло такого археолога як Коваль,був Коваленко,і взагалі,в тебе дуже багато неточностей с статті.В моїх словах можеш не сумніватися-я приймав участь в археологічній експедиції в 2008 році в Батурині,сам його досліджував.

 5. Якщо ви настільки уважно читали “статтю” (хоч насправді це просто подорожні замітки), то не могли не зауважити, що і призвище археолога, і його слова є лише цитатою. З лінком на першоджерело. Підозрюю що і інші “неточності” скорше за все не мої.

  А от що моє – так це враження. Ними і ділюся.

 6. справді, Вадим! спершу розберися, що пишеш: де ти бачиш “статтю”? чудові нотатки для себе, статті про батурин, думаю не там шукаєш – тобі до наукових праць.
  до речі, розблячи зауваження авторові, спершу подщивися шо сам понаписував… нєгоже зі словами “я приймав участь” казати про чужі помилки…

 7. Красно дякую авторові за чудову статтю, мені теж дуже закортіло своїми очима все це побачити:)

 8. Был в Батурине, написано верно.Военний лицей в Батурине не нужен, деньги на ветер. Много военных училищ которые закрывают и не лугше деньги передать сущесвующим училищам. Будущим офицерам вальс танцевать нескем будет, населения около трех тисяч и молодежи нет. Самая настоящая деревня а что называется городом…….. Гостинницу посроит нада чтоби туристам было где переночевать.

 9. Александр

  Я русский. Живу в г.Кирове в России. Сегодня узнал, что у меня дед погиб при освобождении Батурина от немцев в 1943г.
  Хотел найти, как проходило освобождение, кто там воевал и т.д., но при упоминании города Батурина читаю только про гетманскую славу да 1709год. Обидно…

  м-р Брут Reply:

  Наверняка найдутся люди, которые пишут и о периоде Второй мировой. Но, так уж получается, я больше интересуюсь более давней историей Украины и материальными памятниками тех периодов.

 10. Сколько денег ушло на реконструкцию Батурина: http://tour-cn.com.ua/news/arifmetika_po_baturinski/2010-03-06-691

 11. Дякую, автору за матеріал. Власне це і є реклама, котра відсутня на так званому “ТБ”. Обов’язково поїду в Батурин за нагоди(вже давно маю бажання).
  Пару питань:
  1. Яким громадським транспортом краще доїхати, щоб вкластися в одноденну поїздку (ранок туди – вечір назад).
  2. Чи є можливість розміститися на ночівлю для довшого перебування?

  Андрей Reply:

  Краще подорожувати маршруткою Чернігів-Суми, вона десь о 6 ранку виїзджає з Чернигова, а назад остання йде близько 18.00, тобто близько 22.00 будете вже в Чернігові.
  З приводу готелів читайте нижче, я там вже писав

 12. скажите, пожалуйста, где можно остановиться в Батурине на ночь и есть ли какие заведения? спасибо

 13. Инна, есть два отеля в которых можно остановиться:
  1. Гостиница «VIP»
  адрес: ул. Бутка 14а, г.Батурин, Бахмачский район, Черниговская обл., Украина
  тел.: +38 04635 4-88-99

  2. Гостиница “Крепость”
  адрес: ул.Бутка 14, г.Батурин, Бахмачский район, Черниговская обл., Украина
  тел.: +38 04635 4-80-38

  Также посоветую туристический ресурс по Черниговской области: http://tour-cn.com.ua/

 14. Вниманию читателей етого прекрасного блога, 27 мая в Киеве официально Палац Кирила Розумовского, который находиться в Батурине победил в номинации “Музейное событие года”

  Полный текст данного материала можно прочитать здесь: http://tour-cn.com.ua/news/vidrestavrovanij_palac_kirila_rozumovskogo_v_baturini_stav_peremozhcem_akciji_muzejna_podija_roku_foto/2010-05-29-916

 15. 20 березня Національний історико культурний заповідник “Гетьманська столиця” запрошує на день відкритих дверей!

  http://tour-cn.com.ua/news/getmanska_stolicja_zaproshue_na_den_vidkritikh_dverej/2011-03-15-1356

 16. Голову схиляю перед Президентом Ющенком. Це не жарт. Це дiйснiсть. Завдяки ТIЛЬКИ ЙОМУ ми зрозумiли, хто ми такi. Вiктор Андрiйович – ми чекаемо Вас на виборох 2012… А “заднiм розумом” всi розумнi – “треба було зробити так…”

 17. [...] наразі — про Віктора Ющенка. Як і у випадку Батурина, проект відбудови ще однієї гетьманської столиці став [...]

 18. От тільки, на жаль, на Цитаделі Батуринської фортеці ще досі не зробили систему пожежної беспеки, а одним вогнегасником навряд чи загасиш полум”я такого обьекту.

 19. Пропоную фiгурки для створення дiарами колекцiй та Waregame. 0679205243

 20. Якщо Ви проживаєте у місті Суми – можете долучитися до телевікторини “Батурин – Гетьманська столиця”. На переможців чекають абонементи на відвідування заповідника та інші цікаві призи. Подробиці читайте на сторінці: http://tour-cn.com.ua/news/rozpochato_televiktorinu_baturin_getmanska_stolicja/2012-06-19-1653

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.