Феодосія

Путівники, оповідаючи про кримські міста, говорять з нами якоюсь ельфійською мовою. Древній, овіяний, мальовничий, легендарний. Я от спробую бути не Леголасом якимось, а просто містером Брутом, що відвідує ще одне українське місто – Феодосію.
Феодосія

::топ-блог::

Феодосія, як і чимало міст чорноморського узбережжя, була заснована грецькими колоністами ще в VI столітті до нашої ери (нда, це вам не Микулинці і навіть не Житомир). Давні греки в ті часи сувались узбережжями, будуючи міста й поневолюючи аборигенів – таврів і скіфів.
Феодосія - Феодосия

Вже скоро поселення, поіменоване як Дар богів, стає самостійним містом-державою. Вдале розташування сприяло розквіту торгівлі, що почало не подобатись столиці Боспорського царства – Пантикапею, себто Керчі.
Феодосія - Феодосия

Поневолені були не в захваті від свого становища, та й навколишні варвари – гуни – не дрімали. Це змусило Феодосію та інші сусідні міста-держави об’єднатися. “Добровільно” долучитись до Боспорського царства їх примусили не лише гуни, але й власне тиранська влада Пантикапея. Феодосія трішки пручалась і навіть пробувала створити якісь гуами, проте вимушена була все ж підкоритись силі в 355 році до н.е.
Феодосія - Феодосия

Через триста років Крим захоплюють римляни. Певний час вони, підгодовуючи то одного, то іншого маріонеткового царя ще контролюють регіон. Однак гуни стають все нахабнішими, а Рим – все слабкішим. Огризки Боспорського царства просять боронити їх за гроші, та все марно – в IV столітті нашої ери гуни знищують більшість античних міст, у тому числі й Феодосію.

Поселення на місця Феодосії стає аланським і починає іменуватись Ардабда (місто семи божеств). Алани були особами кавказької національності, котрі в різні часи розселялися на території сучасних Румунії, Угорщини, Франції і навіть Іспанії. Найвідомішим сучасним аланом є президент двічі визнаної Південної Осетії Едуард Кокойти, бо Аланія то і є Осетія.
Феодосія - Феодосия

В п’ятому столітті місто опиняється під владою Візантійської імперії, згодом тут господарюють то хазари, то половці з печенігами. В XIII столітті Крим стає татарським. В 1266 році за згоди кримського хана шматок узбережжя придбавають генуезькі купці, що стає початком другої білої смуги в історії Феодосії. За легендою купці купують землю строго за схемою, випробуваною в Тунісі, про що я вже розказував, фінікійцями, що здурили нещасних берберів.

Відбудоване поселення називається Каффа. Тут перетинаються торгові шляхи, тут розташовані офіси найбільших компаній тодішнього світу, тут головний центр работоргівлі. Місто карбує власні гроші. В середині XV століття в Каффі проживає біля 80 тисяч мешканців, тобто стільки ж, скільки і сьогодні. В цей же час в Лондоні мешкає 40 тисяч осіб, в Парижі – 60, а у Львові – максимум 10. Найцікавіше, що в генуезькій Каффі проживало десь до сотні власне генуезців. Місто було мультинаціональним, чому свідченням кількість культових споруд: 44 вірменьські храми, 18 католицьких, 56 мечетей, грецькі і руські церкви.

Тоді ж будуються дві лінії оборони – так звана генуезька фортеця. Перша стіна навколо так званого Карантинного пагорбу довжиною в 700 метрів має 12 башт, друга – 5,5 км і 26 башт (а це в рази більше, як в іншій відомій нам генуезькій фортеці, що в Судаку). Стіни були висотою до десяти метрів. В центрі фортеці було збудовано консульський палац, прикрашений мармуровими скульптурами і гербами.

Генуезька фортеця, Феодосія - Генуэзская крепость, Феодосия

Карантинним пагорб називався ще й через те, що тут до 40 днів, на карантині, тримали невільників перед відвантаженням їх у рабство. Зокрема таку честь мала нібито й Роксоляна. До нашого часу збереглося кілька башт, одні з чотирьох воріт і кілька шматків стіни. Всі ці залишки фортифікацій вплетені в звичайну приватну забудову.
Генуезька фортеця, Феодосія - Генуэзская крепость, Феодосия

Само собою, що кожна башта мала власну назву. Башта Климента, зведена в 1348 році – названа так на честь Папи.
Генуезька фортеця, Феодосія - Генуэзская крепость, Феодосия

Інша вежа – Костянтина, споруджена в 1382 році – вважається одним з символів Феодосії. Колись тут був арсенал. Поруч були фортечні ворота, за ними – рів (правда без води), через який було перекинуто місток. У випадку загрози міст піднімався.
Генуезька фортеця, Феодосія - Генуэзская крепость, Феодосия

Башту не раз реставрували. В 1898 році їй навіть відбудували зубці, але чогось не з вапняку, а з цегли. Під час другої світової війни башту знову покоцали. В 1971 році Феодосія святкувала 25 століть з дня свого заснування. В той час було популярним вкладати капсули з посланнями людям XXI століття, що мали б все ж жити при комунізмі. В південну стіну вежі вмурували таку капсулу, яку мають виколупати в 2017 році (чому саме 17-му, гадаю, ясно).
Генуезька фортеця, Феодосія - Генуэзская крепость, Феодосия

Генуезьку фортецю періодично штурмували. В 1346 році – війська Золотої Орди. Під час осади почалась епідемія чуми. Татари, знесилені осадою, почали закидувати катапультами тіла померлих від хвороби усередину. І вже скоро Каффа була охоплена епідемією. Генуезьці вирішили тікати і на суднах попрямували до Візантії та Генуї. І всюди, де зупинялись їх судна – загорялась епідемія. За кілька років феодосійська чума покосила чверть (!) населення Європи.

В тіні занепаду Візантії Каффа сохла, аж поки в 1475 році не була завойована османськими військами. Турки стали називати її Кефе, а іноді, аби наголосити, наскільки це місто для них є важливим – Кримським Стамбулом. Місто капітально перебудували і знову відродили давні работорговницькі традиції. Живий товар, що справно надходив з України, вантажили на човни і переправляли до Туреччини та інших середземноморських країн.

Неодноразово Кефе відвідували запорожці, відбиваючи невільників. Так в 1616 році місто захопив Петро Конашевич-Сагайдачний і потопив увесь турецький флот. Само собою, що така активність не сприяла розвиткові міста й Кефе потихеньку учергове занепадала. В 1771 році місто захопили росіяни й за Кючук-Кайнарджийським мирним договором Феодосія стає російською.

Точніше власне Феодосією місто стає знову в 1802 році. В цей час Феодосія вже має статус порто-франко, себто є портом, що має право на безмитний пропуск товарів.

В 1817 році в Феодосії, в родині вірменського купця народився Ованес Айвазян, відомий всім нам як Іван Айвазовський. І так вже склалося, що саме він став найвидатнішим і найвідомішим феодосійцем. (Між іншим тато Айвазовського був хрещений у Львові). Іван Костянтинович, як і Тарас Григорович, вчився в художній академії в Петербурзі. Після її закінчення Айвазовський неслабо поїздив – побував на Близькому Сході, в Африці, Америці. Ну а після того, як його картину придбав Микола Перший художник стає офіційним митцем Головного морського штабу.
Галерея Айвазовського, Феодосія - Галерея Айвазовского, Феодосия

Відомо, що Айвазовський писав переважно морські пейзажі. Хоч серед його робіт є й чимало біблейських мотивів. Та навряд чи всі знають, що за своє життя художник створив біля шести тисяч (!) картин. Така працьовитість забезпечила Айвазовського чималенькими статками. З 1845 року він знову мешкає в Феодосії і постійно інвестує в рідне місто. За його кошти споруджується школа мистецтв, галерея (на фото вище) і навіть фонтан.

Справа в тому, що в місті постійно бракувало питної води і її доставляли сюди навіть бочками на суднах. На території маєтку Айвазовського було джерело, з якого чавунними трубами вода відвели у спеціально споруджений фонтан. І Феодосія отримала щодня у подарунок 50 тисяч відер чистої води.
Фонтан Айвазовського, Феодосія - Фонтан Айвазовского, Феодосия

Та не лише воду провів художник. За його ініціативи і фінансової підтримки було споруджено і залізничну лінію з Джанкоя до Феодосії. В той же час будується і новий порт.

Доволі незвичним є те, що залізнична колія прокладена була прямо берегом моря. Тож нині відпочиваючі в купальниках бігають на пляж між паровозами.

Галерея Айвазовського, попри те, що це найвидатніший музей міста, перебуває наразі не в найкращому стані. Тіснява, спека, сотні туристів – навряд чи це сприяє збереженню дійсно видатних полотен.
Галерея Айвазовського, Феодосія - Галерея Айвазовского, Феодосия

Вхід до галереї коштує давно не 10 копійок, а 35 гривень. Проте квитки ще старі. (Цілком слушно стверджувала Людмила Прокопіївна Калугіна – радянська паперова промисловість працювала чудово). Фотографувати чомусь не можна, це вам не Дрезден якийсь.

Айвазовський похований в рідному місті. Галерею і чимало своїх полотен він подарував Феодосії.
Могила Айвазовського, Феодосія - Могила Айвазовского, Феодосия

Іншим відомим мешканцем Феодосії був трагічний романтик Олександр Грін. В центрі працює його меморіальний музей.
Музей Грина, Феодосія - Музей Грина, Феодосия

Не до речі. На каналізаційному люці побачив зірку Давида. Пошук за прізвищем дав такий результат: згадка про людину з прізвищем Бедризов (Bedrizow) Н.Г. з Феодосії знайшлася в списках Польського Дому у Харкові!

Продовжую. Чималі перетворення кардинально змінили обличчя міста. Фортеця та інші середньовічні споруди масово розбираються на каміння.
Феодосія - Феодосия

За радянської влади Феодосія довго животіє і лише початок активного військового будівництва надає місту новий поштовх до розвитку. І після війни тут будуються військові підприємства, базується флот. Між іншим, іноземним туристам було заборонено в’їзд до Феодосії. При тому, що на початку 70-х років минулого століття Феодосія отримує статус курорта.

Треба закруглятись. Сучасна Феодосія – місто приємне і гармонійне.

Все чітко і майже однозначно.

Курортний набір традиційний.

Є і нові послуги. Перебити номери під час відпочинку – це так романтично.

Народ намагається за короткий сезон відбити по-максимуму – судячи з виправлень ще недавно педикюр можна було зробити за 40 грн.

Обладнані парковки для флаєрів з гравіцапами…

…і атракціони.

Як пишуть путівники, Східний Крим – найкраще придатний для автотуризму. Оксамитового сезону немає, зате є унікальні лікувальні озера і джерела, так що приїжджати сюди можна цілий рік.

Довідка

Розташування місто республіканського підпорядкування на південному сході Криму
Координати 45°02′ пн. ш., 35°22′ сх. д.
На Яндекс.Картах
Проїзд авто:
залізниця:
Сайти по темі 1
Музеї 1
Готелі 1
Ресторани 1
Різне 1
Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Один коментар

  1. дякую за інфо, випробуємо

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.