Туніс: Президент

Продовження. Початок про біло-блакитне місто, Метлаві, туніську торгівлю, про верблюдів, троглодитів, про зоряні війни, Карфаген, колізей в Ель-Джем і острів Джербу був дуже давненько.

Зін ель-Абідін Бен Алі – другий президент Тунісу – обіймає свою посаду понад двадцять років. 7-го листопада 87-го Бен Алі в результаті мирного заколоту усунув від влади свого пожиттєвого попередника. За це вдячні співгромадяни вже учетверте обирають його на демократичних виборах. І не тільки обирають – за давньою східнополітичною традицією численні портрети президента прикрашають площі, будівлі, кабінети, кабіни авто і прилавки.
Туніс

Народна любов ґрунтується на численних здобутках президента Бен Алі. Уродженець багатодітної родини після революційного шляху зумів закінчити військові академії у Франції і США, отримав звання генерала, обіймав посади у службах безпеки, міноборони і навіть був послом Тунісу у Варшаві. Перестарілий перший президент Хабіб Бургіба щоразу підвищував свого протеже. Аж до посади прем’єр-міністра.

Листопадового ранку 1987-го Бен Алі нетвердим голосом зачитав своє звернення до нації. Враховуючи, що вік і хвороба Бургіби не дозволяли йому належно виконувати повноваження президента, я вважаю за свій національний обов’язок перебрати на себе функції глави держави і головнокомандуючого збройними силами. Бен Алі і група підтримки скористалась чисто формальною статтею Конституції Тунісу. Бургібу взяли під домашній арешт, а Зін ель-Абідін Бен Алі прийняв присягу, очолив армію, партію і розпочав реформи. Цей день нині вважається найбільшим національним святом, яке святкують не один день.
Туніс

Для початку новий лідер нації звільнив усіх політв’язнів і віддячив вищому генералітету за підтримку. Крім того, він обмежив утримання підозрюваних чотирма днями, а президентський термін – двома строками. Що не завадило в 2002-му році під приводом боротьби з тероризмом це обмеження скасувати.

Та найголовніші здобутки Бен Алі – економічні успіхи країни. Свої реформи президент проголосив на спеціальному з’їзді партії. Емблема тих зборів виглядала так: рука потопаючого, яку в останню мить схопила рука рятівника. З’їзд без особливого ентузіазму на початок скасував партійні привілеї і проголосив курс на демократичні реформи.
Туніс

Особливе місце посідає укладання Національного пакту (по-нашому – Універсалу національної єдності, на який начхали другого дня). Пакт став кодексом стосунків між президентом, урядом, партіями, громадськими організаціями. Національний пакт не є ні урядовою програмою, ні планом створення будь-якої коаліції. Це національний, цивілізаційний проект. Він, – заявив Бен Алі, - не замінить ні Конституцію, ні чинні закони.

А тим часом ув’язнений перший президент, якому країна завдячує своєю незалежністю, проєвропейським вибором і звільненням від монархії, доживав останні дні в рідному місті Монастір. Де і був похований з почестями в 2000-му році.
Монастір

В 2008-му році тут спорудили мавзолей першого президента.
Монастір

Хабіб Бургіба за своє життя неодноразово був ув’язненим різними режимами, проте навряд чи сподівався, що стане високоповажним полоненим у зеніті власної слави. Хоч попри чималі заслуги пануючою думкою останніх років його повноважень було відчуття повного застою як в політичному житті, так і в економіці.
Монастір, мечеть Бургіби

Бургіба будував так званий дустуровський соціалізм (це щось схоже на солідаризм пані Тимошенко). Він з одного боку передбачав значну державну власність і регулювання економікою, з іншого – права та пільги для інвесторів та приватних власників. Але найважливішим вважається рішення Бургіби про скасування багатоженства і дозвіл на розлучення. Бен Алі в цьому плані продовжив свого наставника, ще розширив права жінок і суттєво розмежував релігію і державу.

Та головним чинником, що зумовив підтримку листопадового заколоту стали економічні негаразди. Держава була на межі банкрутства, а старий президент – на межі маразму.

В мавзолеї обладнаний музей Бургіби. Екскурсоводи, наголошуючи на здобутках батька нації, не забувають розповідати і про причини його усунення. Помер Хабіб Бургіба на 97-му році життя.

Поруч розташований чималенький цвинтар моряків, шматок якого був свого часу відведений під меморіал Бургіби.
Монастір, цвинтар

Багато гробівців викладені звичайною білою плиткою і виглядають геть не по-нашому.

Містечко Монастір, як і багато інших міст Тунісу, стоїть на місці фінікійського міста, заснованого в V столітті до нашої ери. Приблизно через тисячу років вже візантійцями тут було зведено потужну фортецю на захист порту. Гарнізон фортеці складався з монахів, яких так і звали – монастер.

Споруджений в VIII столітті рібат нависає над узбережжям. Фортеця стала частиною медіни – середньовічної арабської фортеці, яка є чи не в кожному давньому ісламському місті. Служити в рібаті вважалося за превелику честь. Усього три дні вже давали право на вічне блаженство. Навіть спочивати біля рібату було почесно – недарма цвинтар розташований поруч з фортецею.
Монастір

Мешканців у Монастірі на диво небагато – десь коло 30 тисяч. Такій кількості жителів контрастні широкі проспекти і майдани. Це і не дивно – свого часу на батьківщину першого президента Тунісу йшло майже 10 відсотків бюджету країни (на цьому фоні благоустрій Хоружівки виглядає просто смішно).

По телевізору показують локалізовану версію “Першого мільйона”. Ведучий тут схожий не стільки на Галкіна, скільки на того ж президента.

Для початкових питань мовний бар’єр заважає, але чим дорожче питання – тим менше.

Бонус-трек

Даруйте, що саме в президентському пості, але до цього якось все не знаходилось місця. Більшість туалетів в Тунісі обладнані приладом, що не залишає сумнівів щодо свого цільового призначення. Це такий довгий металевий шланг, котрий висить на цвяшку збоку від унітазу. Як в солідних готелях…

…так і в громадських вбиральнях. Деякі цнотливі європейці спочатку вважали, що це для миття рук, але дуже скоро розуміли, що не зовсім.

Я чесно спробував побути справжнім аборигеном хоч на мить – не вийшло. Точніше вийшло, але дуже якось не локально. Треба буде якось ще потренуватись.

Поділитись:
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Buzz
  • del.icio.us
  • email
  • PDF
  • Print

Читайте також:

Прокоментувати

You must be logged in to post a comment.